Jezdí ho lovit zapálení rybáři z celého světa, jeho kouzlu podlehl i Ernest Hemingway. Ryba plachetník je krásný tvor, který je vyhlášený i svou obří rychlostí. Padesátimetrový olympijský bazén by byl schopen přeplavat za 1,6 sekundy a neztratil by se ani na české dálnici.

Top 3 nejrychlejších ryb ve světových oceánech:

| Video: Youtube

Kde plachetník žije a jak se loví

Známý web National Geographic uvedl, že úctyhodná velikost a temperamentní boj při zaseknutí rybářského háčku dělá z plachetníka velkou výzvu mezi trofejními rybáři.

Mezi oblíbené lovecké lokality patří Bermudy, Portoriko, Návětrné ostrovy a Mexický záliv. Obecně se plachetník vyskytuje v mírných a tropických oblastech. Vyhledává vody s teplotou 21° až 28°C. Pozorován tak ojediněle může být třeba i ve Středozemním moři.

„Maso je ale poměrně tvrdé a zřídka se prodává, pokud tedy není uzené,“ doplnil web Florida Museum.

Mezi světoznámé příznivce rybaření patřil i spisovatel Ernest Hemingway, autor mimo jiné knihy Stařec a moře. Dochovala se dokonce fotografie, kde s ulovenými plachetníky pózuje.

close Portrét spisovatele Ernesta Hemingwaye pózujícího s plachetníkem, Key West, Florida. info Zdroj: Wikimedia Commons, Florida Memory, No restrictions zoom_in Portrét spisovatele Ernesta Hemingwaye pózujícího s plachetníkem, Key West, Florida.

Jak plachetník vypadá

Plachetník je poměrně snadno rozpoznatelnou rybou. Pozná se podle toho, že …

  • Dorůstá až skoro 3, 5 metru, přičemž při takové délce váží kolem 100 kilogramů.
  • Už v půl roce může mládě měřit skoro 1,5 metru, pak se ale tempo růstu snižuje.
  • Největší jedinci jsou obvykle samice.
  • Mají modrou až šedou barvu těla, podbřišky mají bílé.
  • Na bocích se pyšní asi 20 modravě šedými nebo světle levandulovými svislými pruhy podél boků spolu s rozptýlenými hnědými znaky.
  • Své jméno získali podle své velkolepé hřbetní ploutve, která se táhne téměř po celé délce jejich těla a je mnohem vyšší, než jsou jejich těla tlustá.
  • Horní čelist je protažená v dlouhý rypec, kterým se plachetník podobá mečounům či marlínům.
  • Dožívá se asi 13 let.

Nahrává se anketa ...

K čemu se hodí velká hřbetní ploutev

Plachetník je snadno rozpoznatelný právě díky své typické ploutvi. Připisují se jí dvě hlavní funkce.

V první řadě lze říci, že se vztyčenou hřbetní ploutví vypadá plachetník větší, tím odrazuje predátory a zároveň vzbuzuje strach u možných obětí.

„Mořští biologové se domnívají, že „plachta“ může sloužit k termoregulaci. Je totiž protkána hustou sítí krevních cév,“ uvedl havajský zpravodajský web Lahaina News.

Top 5 největších rybářských úlovků zachycených na kameru:

| Video: Youtube

Obdivuhodná rychlost plachetníka

Specializovaný web IRybářství připomenul, že plachetník dokáže vyvinout rychlost při lovu až 110 kilometrů za hodinu, což z něj dělá nejrychlejší rybu na světě.

„Například obecně velmi rychlý tuňák plave pouze sedmdesátikilometrovou rychlostí. To je téměř stejně rychle jako deset tun vážící kosatka. V českých vodách žádné rekordmany nehledejte. Za zmínku stojí štika, která umí vystřelit rychlostí 18 kilometrů v hodině. U kapra je to asi osm kilometrů,“ doplnil web IRybářství.

Eliška Bučková s plachetníkem:

Plachetníci jako fantastičtí lovci

Jak uvádí internetová encyklopedie Wikipedia, díky své rychlosti je skupina plachetníků schopna obklíčit hejno lovených rybek. Po obklíčení už se hejna jen svíjí na místě, svou hbitost plachetníci využívají na rychlé výpady do hejna.

A poslouží jim k tomu meč rostoucí z hlavy.

„Intenzivně s ním máchají mezi lovenými rybami. Ty pak omráčené, mrtvé a poraněné všichni požírají. Máchání mečem je natolik rychlé, že jím rybu ani nemusí přímo zasáhnout: Omráčení rybám způsobí tlaková vlna z meče rychle švihajícího vodou v jejich blízkosti. Plachetníci také rádi hodují na chobotnicích,“ uvádí internetová encyklopedie Wikipedia.