Mráz po zádech přechází hlavně na místech, která jsou spojená s temnou historií a třeba rovnou mordy nebo popravami. I když se popraviště v průběhu staletí ztratila z map i lidské paměti, často se udržely názvy, které k těmto lokalitám přímo odkazují. Zpozorněte, pokud se někde vyskytují názvy jako Na Spravedlnosti, U Kříže, Šibeník nebo třeba Na Stínadlech, Smutná ulička. Jistota, že tu někdy popraviště stálo, je velmi vysoká.

Počítejte ale s tím, že taková místa leží hlavně mimo dnešní centra měst. „V prostoru střední Evropy totiž popraviště vždy stála za městem. Kromě opravdu demonstrativních poprav nebo poprav významných osobností, které se konaly na náměstích nebo v prostorách radnic, to byla vždy záležitost oblasti za městskými branami,“ vysvětlil historik Oblastního muzea v Mostě Jiří Šlajsna.

Bez ohledu na to, že bydlet na místě, kde krutou smrtí umíraly desítky, možná i stovky lidí, by asi nikdo dobrovolně nechtěl, stává se to. Například v severočeském Chomutově najdete v bohatě domy zastavěné ulici Na Spravedlnosti zbytky stavení, kde přespával kat Mydlář a v místě údajného popraviště dnes stojí hotel.

Nejužší ulička v České republice nabízí tísnivou atmosféru. A to nejen kvůli tomu, že tu mnozí musí zatáhnout břicho. Vedla na popraviště. | Video: Deník/Kamila Minaříková

Když zůstaneme na severu Čech, fanoušci fotbalu si jistě vybaví, kde stojí teplický fotbalový stadion. Svá Stínadla mají i na mnoha dalších místech Čech a Moravy. Třeba v Písku, Sedlčanech nebo třeba Strážnici.

Tajemno můžeme najít i na místech, které naopak za sebou žádnou morbidní historii nemají. Jsou lokality, o kterých se traduje, že naopak fungují jako čerpací stanice energie. Ať už tomu věříme či ne, nedá se těmto místům upřít, že jsou zajímavá. Většinou se totiž rozkládají u pramenů vod, včetně těch lázeňských. Nebo třeba kolem kamenných památek – různé kamenné řady, megality, skály a brány.

close Léto s Deník.cz - Tipy na výlety za tajemnými místy info Zdroj: Deník zoom_in

S úctou, respektem a pokorou

A jak návštěvu tajemných míst přežít ve zdraví? Opět záleží na tom, jak moc si pouštíte tajemno a existenci věcí mezi nebem a zemí k tělu. Vždy je ale na místě opatrnost. „Taková místa si zasluhují úctu, respekt a pokoru. Zůstává tam genius loci toho místa a často se můžeme setkat s tím, že se tam vyskytuje takzvaná reziduální zbytková energie, přízraky,“ popsal známý odborník na paranormální jevy Jaroslav Drábek. A i pokud věci mezi nebem a zemí necháváte jen na fantazii literárních a filmových tvůrců, pravidla se nemění.

Pokud se jedná o památky a místa v přírodě, vztahuje se na ně plán péče a ochrany. „Výlet plánuji podle svých schopností a zkušeností. S sebou si vezmu vše, co mohu potřebovat. Seznámím se s pravidly a omezeními pro pohyb v oblasti, kam se chystám. Neničím okolí, netrhám květiny a nezabíjím nic živého. Odnáším si jen zážitky a obrázky. Pohybuji se přednostně po svých,“ sepsala pravidla pro turisty Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Ač se asi nabízí navštěvovat tajemná místa v noci či za nepříznivého počasí, nevyplácí se to. Šanci, že vás na kamenných řadách a bývalém lesním popravišti zraní duch, odhadnout nedokážeme. Pravděpodobnost vymknutého kotníku po uklouznutí na mokrých kluzkých kamenech nulová ale rozhodně není.