Výstavu připravila skupina HiS ve složení Eva Bovoli, Jana Haklová a Monika Tilschová. Široký rozsah této techniky je zastoupen současnými quilty Evy Bovoli v dokonalé harmonii barev a materiálů. Klasické quilty Moniky Tilschové inspirované tradičními japonskými technikami, či klasickými látkami holandské produkce. Jsou převážně ručně šité i quiltované. Jana Haklová pro svou kolekci Otisky přírody používá techniku přírodního barvení a tisku – Eco print. Textilní obrazy s otisky listů jsou ručně prošívané či je pro jejich strukturní povrch použita technika volného quiltování. Autorky se těmito textilními technikami dlouhodobě zabývají a jejich práce jsou prezentovány na výstavách doma i v zahraničí.

Quilt (čte se kvilt) je prošívaná ozdobná deka, která se skládá ze tří částí. Vrchní díl deky tvoří barevný, ozdobný vzor, který je vytvořen technikou zvanou patchwork, vnitřní díl tvoří měkká podšívka – vatelín a spodní díl tvoří vzorovaná nebo jednobarevná látka.

Všechny tři vrstvy jsou vzájemně spojené drobným prošívacím stehem. Tento prošívací steh neslouží pouze ke spojení jednotlivých vrstev. Funguje zároveň jako výrazný estetický prvek, neboť na přední patchworkové straně pomáhá zvýrazňovat ozdobné obrazce a na zadní jednobarevné straně quiltu vytváří vlastní ozdobný vzor.

Quilt se používá jako ozdobný přehoz přes postel, některé quilty se věsí na stěnu podobně jako tapisérie nebo gobelíny.

Za příspěvek děkujeme Vladimíru Křivkovi.