V podkroví Domu historie Přešticka momentálně nabízí ke zhlédnutí asi stovku svých výrobků umělecký kovář Jarek Baťa. Od malých drobných zvonků či růží až po několikametrové svícny. „Každá věc je originál, nikdy se ani nesnažím od jednoho kusu dělat kopii. Jen pokud dělám repliky různých věcí na zámcích tak to jsou několikakusové série. Z velkých věcí jsou to třeba vrata, mříže, celé kované postele, ale nebojte, matrace jsou klasické, měkké,“ směje se autor. „Držím se rodových tradic. Jak jsem dohledal v historických análech, nejstarší praprapředek měl kovárnu už někdy kolem roku 1620. A mám i pokračovatele, Kryštof se vyučil kovářem v Oselcích,“ dodává Baťa. 

Přízemí patří tvorbě Marie Fischerové-Kvěchové a jejím malbám a kresbám lidových krojů celého bývalého Československa, které jsou doplněny chodskými a plzeňskými kroji. 

Třetí díl vánoční výstavy patří betlémům a jejich autorovi Zdeňku Roubalovi. Představuje jich v Domě historie několik, liší se náměty i materiálem. „Mám zde moderní betlém, kdy Tři králové přijíždějí v automobilu Škoda nebo se v betlém proměnila česká hospoda. Myslím, že asi jediný jako jediný široko daleko vystavuji železničářský betlém. Ten je atypický použitými nástroji, žádná dlátka či nože, ale pilka, vrtačka a soustruh.

Všechny výstavy budou otevřené do poloviny ledna a možná nám je covid prodlouží, protože nebudeme moci připravit nové,“ trochu hořkosladce zakončila Drahomíra Valentová.

Za příspěvek a fotogalerii mnohokrát děkujeme Petru Šatrovi