Tentokrát se konalo v italském Empoli, kde naši vyslanci představili školu i Českou republiku a seznámili se s vrstevníky z více než dvaceti zemí Evropské unie.

Podobně jako nedaleká Florencie je Empoli známé bohatou historií a kulturním životem. Role hostitele se ujala škola Conservatorio Santissima Annunziata, která se zaměřuje zejména na výuku jazyků a jejíž historie sahá až do 17. století. Program byl pestrý. Účastníci měli možnost diskutovat o aktuálních tématech, zapojili se do kulturního programu i sportovních aktivit, seznámili se s folklórem i tradiční kuchyní různých národů.

Organizátoři připravili vlajkový průvod, středověké hry v parku, komentovanou prohlídku školy a města, tradiční mezinárodní bufet a výlety do Pisy i Florencie. Studenti navštívili místní technologické centrum, kde zkoumali inovativní technologie a projekty.

close Rokycanští studenti na Euroweeku v Itálii info Zdroj: Gymnázium a SOŠ Rokycany zoom_in Rokycanští studenti na Euroweeku v Itálii

„Pořádat logisticky náročnou akci a koordinovat aktivity pro více než 200 studentů z různých zemí se pro italské hostitele Euroweeku ukázalo jako nelehký úkol. Organizace místy citelně zadrhávala. I tak se ale opět potvrdilo, že účast na projektu je pro studenty přínosná v mnoha směrech. Mají možnost porovnat různé aspekty života ve více než dvaceti evropských zemích a navázat kontakty s mladými lidmi z celé Evropy. Přirozeně se učí respektovat kulturní odlišnost a rozmanitost a v neposlední řadě prověří své jazykové a komunikační schopnosti,“ uvedl Jan Zítek, učitel angličtiny na G+SOŠ Rokycany a zkušený koordinátor setkání Euroweek.

Projekt beze zbytku naplňuje myšlenky, na kterých EU vznikla. O to víc překvapí, že nikdy nebyl ani částečně z prostředků unie financován. Stojí na dobré vůli, ochotě a pracovitosti konkrétních učitelů, kterým je blízká myšlenka evropské spolupráce a kteří dokáží jednou ročně na týden přeměnit myšlenku v realitu.

Příspěvek do rubriky zaslala Monika Drechslerová. Děkujeme