Nová publikační platforma obou spojených středoškolských zařízení prezentuje formou článků výzkumné projekty. Především ty, které vznikly jako maturitní práce nebo v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). „Mají v gymnáziu i SOŠ dlouholetou tradici. Samostatná činnost totiž studenty dobře připraví ke studiu na vysoké škole, protože jim poskytne zkušenosti a kompetence potřebné pro psaní dalších kvalifikačních prací. Což není žádná domněnka, ale opakovaná zpětná vazba našich absolventů,“ zdůrazňuje ředitel Pavel Vlach. Připomíná, že už v minulosti žáci zpracovali řadu vynikajících maturitních prací, jenže bez možnosti širšího publikování. S periodikem ERGO se to ale změnilo.

Kritéria pro výběr příspěvků jsou přísná. Na kvalitu prací dohlíží redakční rada složená ze zástupců vedení školy i vyučujících jednotlivých předmětů. V gymnáziu a SOŠ vznikne ročně kolem stovky výzkumných projektů, ovšem do prvního čísla časopisu se dostaly jen čtyři nejlepší. Čtenáři se tak seznámili se dvěma badatelskými pracemi z oboru historie. Karel Císař sledoval životní příběh legionáře Jaroslava Mošny a Martin Martin působivě zachytil dějiny Dobříva v průběhu druhé světové války. Biologický výzkum zastupoval Jakub Lipka, který detailně mapoval výskyt mihule potoční v oblasti Krkonoš. Filip Zajíc se ve své práci věnoval možnostem využití poezie při výuce německého jazyka.

Rokycanští gympláci oslavili Halloween. Zvolte nejpovedenější kostým
Rokycanští gympláci oslavili Halloween. Zvolte nejpovedenější kostým

Kromě odborných studentských článků přináší časopis také informace o metodách vědecké práce a o pravidlech akademického psaní.

Příspěvek do rubriky zaslala Monika Drechslerová. Děkujeme.