Vranovické ženy a dívky se rozhodně nikdy nenechají zahanbit. Rok od roku připravují lepší a lepší dobroty, od masopustních koblížků na všechny způsoby, po skvělé dortíky, koláče, zákusky a jiné sladkosti. Ale samozřejmě nechybí masové dobroty, slané jednohubky a další chutná lákadla pro masopustní návštěvu, až se sliny sbíhají.

Samozřejmě panáček pro zahřátí se také v každém stavení najde (což může být s dalším a dalším domem pro maškary občas trochu problematické). Naše hospodyňky už své umění přivedly skoro k dokonalosti, někde jsou k mání neuvěřitelné cukrářské skvosty, jinde zase nadýchané škvarkové, či zelné placky, či chuťovky se všemi druhy pomazánek, nebo vyuzené masíčko.

Součástí finále v sokolovně bylo vyhodnocení nápaditých převleků.
Radničtí zakončili masopust merendou v sokolovně

A když už mají všichni pocit, že se do nich nevejde ani sousto, objeví se v nabídce třeba právě uvařená horká polévka a tomu nelze odolat. Jinde se zase maškary posílí čerstvě umletou kávou, či domácím vínem z vlastní vinice. Ani popsat nejde, jaký labužnický den takový Masopust je. Snad možná fotografie trochu napoví (za ty, jako vždy, děkujeme kamarádovi Jirkovi Novému).

Ale proč se tak děje? Nu, pokud bychom se měli řídit tradicemi našich předků, je toto období poslední možností si zahřešit a zamlsat před nadcházející postní dobou. Období Masopustu začíná po svátku Tří králů, 7. ledna, vrcholí týden před Popeleční středou a končí na masopustní úterý. V roce 2024 je masopustní úterý 13. února. Ve středu 14. února vstupujeme Popeleční středou do doby postní.

Bezmála padesátka masek si dala dostaveníčko v hospodě U Komína.
Klabava zahájila na Rokycansku masopustní seriál

Masopust je období karnevalů, zábavy i mlsání, a toho všeho si vranovičtí rádi vesele užívají. Letos se sešlo na 40 masek. Vedle tradičních postav Masopusta a Laufra, kteří pro ten den převezmou symbolický klíč od vesnice, nemohl chybět medvěd, policajt, král či kominík. V průvodu se našla ale také rozmanitá zvířátka, pohádkové postavy, duchovní zástupci, ale i funebrák či vodník, šlechta i poddaní, smrtka či zdravotní sestřička, řezník, trestanec a další a další.

Celý průvod vedl Slamák, který jel na svém masopustním voze a doprovázel procesí veselou muzikou. Co vám budeme vyprávět, zpívalo se, tančilo, veselilo, jedlo, pilo. Den byl krátký, abychom stihli náležitě pozdravit a pobýt v každém stavení. Procesí začalo ráno a končilo s tmou ve vranovické hospůdce. Máme ve Vranovicích tento den rádi. Potkáme se sousedy, pozdravíme ty stálé, poznáme se s novými, a vlastně tak zahajujeme nový společenský rok. Tak třeba se vám někdy povede projíždět naší obcí právě v masopustní den. Nebojte se zastavit a chvíli se poveselit s námi.

Příspěvek do rubriky zaslala Andrea Kokošková. Děkujeme.

Mohlo by Vás také zajímat: Svojkovičtí zakončili masopust při zpívané v motorestu

Zdroj: Deník/Václav Havránek