VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pašek: Zásadní problém je nezaměstnanost

RADNICE – Městský úřad v Radnicích je vlastně úřadem druhého stupně. „Vykonává tedy jak samosprávu, o které můžeme rozhodovat sami, tak státní správu. Na státem zadané úkoly získáváme finance, ale, bohužel, jen mírně nad 60 procent z celkové výše. Zbytek je třeba hradit z rozpočtu města,“ řekl nám starosta Josef Pašek.

30.3.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Plánů mají Radničtí hodně, ale rozpočet je relativně malý na to, aby se mohli samostatně pustit do velkých akcí. Jejich uskutečnění tedy záleží na schopnosti získat dotační podporu.
Problémů, které musí město řešit, je řada. „Mě osobně v současnosti nejvíc trápí vandalismus. Projevuje se třeba ničením nově osazených dopravních značek, které nás loni stály 290 tisíc korun. Každou sobotu a neděli někdo jednu nebo dvě zlomí. Pachatel je neznámý, škoda není až tak vysoká, ale po každém víkendu se násobí. Musíme instalovat nové,“ uvedl starosta.
Radní uvažují o zavedení kamerového systému.
Velkou akcí, která Radnické v nejbližší době nemine, je kanalizace. Do roku 2010 totiž musí mít obce zásadám Evropské unie odpovídající kanalizační síť a čistírny odpadních vod.
„Protože už jednu novou čistírnu máme pro školu, připravujeme projektové řešení, abychom ji mohli vy užít i pro město. O typu kanalizace je po referendu rozhodnuto, ale teď musí pracovní skupina vytvořená ze zastupitelů rychle akci připravit,“ uvedl starosta.
„Referendum přerušilo správní akty, stavební povolení zatím nemáme. Zaměření a další hotové věci samozřejmě využijeme. Letos začneme projektovat pro územní řízení a když vše dobře dopadne, příští rok získáme stavební povolení a zahájíme stavbu. Náklady jsou odhadovány na 70 – 120 milionů korun, v nejlepším případě by 85 procent mohla tvořit dotace od státu a kraje,“ uvedl starosta.
Komunikace, které spravuje město i kraj, nejsou v dobrém stavu. Část je už opravená, ale v místech, která se budou rozkopávat v souvislosti s budováním kanalizace, je stav neutěšený. „Do totální rekonstrukce se ale nemůžeme pustit dřív, než bude hotová kanalizace,“ říká starosta.
Problémem Radnic je nedostatek bytů. Rekonstrukcí bývalé základní školy vznikne sice 18 nových bytů a další už se rýsují v tzv. staré prádelně. „Městu ale chybí stavební obvod. Mrzí nás, že dochází k odlivu mladých do okolních obcí, kde už je výstavba připravena,“ řekl Pašek. Proto teď Radnické čeká zhotovení nového územního plánu.
Radničtí by se rádi pochlubili muzeem, synagogou i dalšími historickými památkami, ale cestovní ruch vázne. V místě totiž chybí další pro něj potřebné zázemí. „Potřebujeme vybudovat slušné koupání. Tuto záležitost bychom rádi spojili s projektem chystaným z prostředků EU, který bude propagovat paleontologické objevy v lokalitě Ovčín,“ uvedl starosta.
Zásadním problémem Radnic je nezaměstnanost. Dle statistických údajů dosahuje v současnosti 12 procent. „Větší investice podnikatelského typu není v dohledu,“ říká starosta. Úřad práce je vstřícný, ale pro obyvatele nabízí uplatnění jen v podobě drobnějších pracovních příležitostí, jako běžná údržba a opravy. „Zaměstnáváme na veřejně prospěšné práce, ale problém spočívá v tom, že ze stovky jsou tak dva až tři ochotni je vykonávat,“ uvedl starosta. „Pro průmyslové firmy máme vytvořenou živnostenskou zónu v bývalé „Kruhovce“, ale zatím je tu jen jeden drobnější podnikatel,“ dodal.
„Od března se podařilo úpravou jízdních řádů a přestávek ve škole vyřešit dopravu dětí do ZŠ. Dříve většina dojíždějících byla na místě brzy, takže museli čekat, a odjížděla bez oběda,“ vysvětlil starosta.
Další úpravu bude nutno realizovat od 1. září, kdy do Radnic začnou dojíždět některé děti ze zrušeného II. stupně ZŠ v Mlečicích. Mnoho lidí je nuceno jezdit denně za prací do Rokycan, Plzně i dalších míst. Podle starosty není problém s autobusovou dopravou. „Dostatečně četné spoje se na základě požadavku podařilo rozšířit o jeden spoj z Plzně,“ říká starosta. Kromě toho mohou lidé využít lokálku.
Úzké a klikaté komunikace ztěžují spojení Radnicka se „světem“. Mikroregionu se v rámci územního plánu velkého územního celku Plzeňska podařilo prosadit přímé propojení s dálnicí D 5. „Letos by se mělo začít projektovat. Trasa povede od dálničního sjezdu u Litohlav, napojí se za Březinou na stávající silnici. Zároveň půjde o obchvat Litohlav a Oseka, které se tím zbaví těžké dopravy,“ vysvětlil starosta. Zrychlí se také železniční doprava. Přinese ji plánovaný tunel z Plzně do Ejpovic.
„Chrást bude jen průjezdovou stanicí, lokálka by jezdila z Radnic do Ejpovic, kde by se přesedalo. Klíčové je, že lokálka zůstane zachována,“ uvedl starosta.
Městu chybí velký sál a kino. Řešením by byla celková rekonstrukce místního zámku. „Jde spíše o sen než záměr. Původní odhady nákladů dosahovaly 50 miliónů, ale v současnosti se spíše zdvojnásobily. Realizace je relativně v nedohlednu,“ říká starosta.V letošním roce se po letech zase podařilo obnovit tradici masopustu. Akce se zúčastnilo na pět stovek lidí v maskách i bez nich. Mezi obnovené tradice patří také staročeské máje, letos je Radničtí plánují podruhé.
„Vítám tyto iniciativy. Díky nim se daří vytáhnout lidi od seriálů a zapojit je do dění v obci,“ říká starosta.
Na rozdíl od „novinek“ mezi úspěšné akce s letitější už tradicí se řadí např. Den Radnic. Ten letošní už bude osmý.
Stálé oblibě se těší také divadelní přehlídky, které se uskutečňují vždy na jaře a na podzim. Příznivce mají i hasičské slavnosti zvané Floriánské.
Hodně špičkových umělců přilákají do města prostřednictvím cyklu koncertů Radnické hudební slavnosti. Bohatou nabídkou výstav, přednášek a dalších aktivit se pravidelně prezentují Dům U Růže, Městské muzeum Karla Šternberka a Ekologické centrum Synagoga.

30.3.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka II.stupně - český jazyk, dějepis. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: ZŠ Mýto, Plzeňská 326, Učitel/ka na II.stupni předmětů český jazyk, dějepis, plný úvazek u jednoho z uchazečů doplněn i jinými předměty, zejména výchovami (pracovní, výtvarná), Požadavky: VŠ vzdělání, Zaměstnavatel nabízí příspěvek na stravování, FKSP., Kontakt: ředitelka ZŠ, Mgr. Helešicová Lenka, tel.: 731 560 966, e-mail: reditel.zs@mestomyto.cz. Pracoviště: Základní škola mýto, okres rokycany, příspěvková organizace, Plzeňská, č.p. 326, 338 05 Mýto v Čechách. Informace: Lenka Helešicová, +420 731 560 966.

539490 - Pomocní pracovníci ve výrobě Pomocné práce v12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pomocné práce v dřevovýrobě (montážní a kompletační práce). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Líšenská 160, Zbiroh. , Práce vhodná pro OZP! Možnost zkráceného úvazku na 30 hod./týden., Kontakt: p. Melichar, mob.: 603 237 253 (po-pá, do 13:30 hod.), e-mail: vl.melichar@iol.cz, JOBMATCH. Pracoviště: Vladimír melichar/pracoviště zbiroh, Líšenská, č.p. 160, 338 08 Zbiroh. Informace: Vladimír Melichar, +420 603 237 253.

Výroba - Výroba Montážní dělník18 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Operátor/operátorka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 561. Poznámka: Místo výkonu práce: Borgers Rokycany, Hrádek, Volduchy, Požadujeme: manuální zručnost, odpovědnost, , samostatné myšlení, schopnost pracovat v kolektivu, směnnost včetně práce v noci, Nabízíme: platové ohodnocení od 18.000,- do 25.000,- Kč/měs., čtyřsměnný provoz, příspěvek na dojíždění a stravu, kantýnu, přítomnostní bonus, prémie za výkon, dovolená navíc, ... , Kontakt telefonicky Po-Pá od 8.00 do 16.00, e-mailem nebo osobně na pracovišti: tel.: 727 810 977, e-mail: personalistika@borgers-group.com. Pracoviště: Borgers cs spol. s r.o. /rokycany, hrádek, volduchy, stupno, Stehlíkova, č.p. 1111, 337 01 Rokycany 1. Informace: ., +420 727 810 977.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel22 620 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka II. stupně ZŠ, aprobace tělesná výchova, nejlépe se zeměpisem. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22620 kč, mzda max. 29500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Zbiroh, Muchova č.p. 554, Požadujeme: vysokoškolské vzdělání. Podmínkou je pedagog s aprobací Tv - dívky (+ Z, Vv) na II. stupni ZŠ., Nabízíme: platové ohodnocení od 22.620,- do 29.500,- Kč/měs., příspěvek na stravování z FKSP i zaměst., příjemné klima školy. Nabízená pracovní příležitost je zástup za mateřskou dovolenou. Celý úvazek, tj. 22 hodin přímé vyuč. činnosti. , Kontakt telefonicky, e-mailem nebo osobně (Po-Pá od 7.00 do 15.00): Mgr. Květuše Horáková, tel.: 371 794 439, 739 039 903, 739 601 453, e-mail: zs.zbiroh@worldonline.cz. Pracoviště: Základní škola zbiroh, okres rokycany, příspěvková organizace, Muchova, č.p. 554, 338 08 Zbiroh. Informace: Květuše Horáková, +420 371 794 439.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kuželkáři SKK hostí dvakrát Slováky

Ilustrační fotografie.
38

Jelen Standa bude žít, jde do prezidentské obory v Lánech

V Mýtě skončil osobní vůz na střeše. Motorista usnul

Mýto – K dopravní nehodě osobního automobilu vyjížděli včera krátce po poledni policisté a profesionální hasiči. Kolize se odehrála v Mýtě.

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce. Svěřenci trenéra Josefa Jandače se v sobotu od 13:10 utkají s vítězem zápasu mezi Kanadou a senzací z Německa.

Opustili nás

Rokycansko - V minulém týdnu nás opustili další občané

Hokej v Mirošově i Rokycanech je se snídaní

Rokycansko – Olympijské hry v Jižní Korei odpočítávají poslední dny. Nejsledovanější je kromě Ester Ledecké také boj českých hokejistů o zopakování zlatého Nagana.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT