Podle webových stránek Prahy 3 budou od pondělí až do konce nouzového stavu (tedy do 12. prosince) mít lidé více času zajít si na úřad, pokud potřebují vyřídit například osobní doklady, ohlásit živnost nebo prodloužit parkovací oprávnění. Déle bude fungovat také podatelna nebo pokladna na Havlíčkově náměstí.

Menšinová vláda premiéra Andreje Babiše (ANO), která spoléhá na podporu komunistů, přitom v krizovém opatření proti šíření nemoci covid-19 omezila rozsah „úředních hodin orgánů na dva dny v týdnu v rozsahu pěti hodin v daném dni“. Kvůli koronavirové situaci mají státní zaměstnanci a další úředníci omezit kontakt s veřejností na „nezbytně nutnou úroveň“.

Praha 3 spouští testování na koronavirus u zaměstnanců v sociálních službách.
Čekat na příznaky? Pozdě! Praha 3 testuje v laboratoři, která byla v nemilosti

Ale žižkovský starosta Ptáček na své facebookové stránce ve středu zveřejnil, jak to vypadalo před úřadem městské části v Seifertově ulici, když teploměr ukazoval 1 °C. Praha 3 měla otevřeno jen v pondělí dopoledne a právě ve středu odpoledne. Vedení radnice však došla trpělivost.

„Tenhle absurdní nápad kumulovat agendu do omezeného času totiž vede k tomu, že pokud lidé nenastydnou ve frontě před úřadem, tak si budou předávat viry namačkaní u přepážek,“ uvedl Ptáček, podle něhož je možné zmíněné vládní nařízení „obejít“ v případě, že by „omezení rozsahu úředních hodin ohrozilo činnost orgánu nebo nepřiměřeně omezilo práva klientů/veřejnosti“.

Starosta: Nejsme žádní anirouškaři

„Abychom si rozuměli, my na radnici nejsme žádní antirouškaři. Naopak. Vládní nařízení respektujeme a uvědomujeme si vážnost situace. Současně nám všem jde o zdraví lidí a pokud bychom se k tomuto kroku neodhodlali, tak situaci spíše uškodíme,“ dodal starosta Ptáček.

Žižkov aktuálním rozhodnutím připomněl podobný krok z jara, kdy se Ptáček a spol. rozhodli bez ohledu na státní ográny testovat na přítomnost viru SARS-CoV-2 zaměstnance domovů pro seniory v soukromé laboratoři, kterou vede lékařka Soňa Peková. Ta přitom odhalila první dva pozitivní případy v metropoli a měla spory s bývalým ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO). Dlouho také trvalo, než Pekové odběrné místo získalo oficiální akreditaci.

Nyní se zase Praha 3 odhodlala zareagovat na – Ptáčkovými slovy – fronty vytočených lidí před úřadem: „Jako starosta dodávám, že bych si velmi vážil toho, pokud by se k nám přidaly další městské části.“

Redakce Pražského deníku s žádostí o oficiální stanovisko oslovila ministerstvo zdravotnictví, které vede Jan Blatný (za ANO), i úřad vlády. Odpověď zatím nepřišla.

Dlouhé čekání na občanku

Je pravdou, že podobné problémy řešil také magistrát hlavního města už v říjnu, kdy se zástup čekajících lidí (někteří neměli roušky) vytvořil před dopravním inspektorátem na Vyšehradě. Posléze muselo být kvůli karanténě zaměstnanců toto (i některá další) pracoviště dokonce uzavřeno.

Fotografie dlouhých front před úřady nebo třeba výdejními místy některých internetových obchodů i z jiných míst republiky se čas od času objeví na sociálních sítích. Starostu Ptáčka ve facebookové diskuzi uživatelé za rozhodnutí jít (opět) proti Babišově vládě většinou chválí. Jedna z klientek ocenila i pracovníka ostrahy, který se snaží v budově Úřadu městské části Praha 3 udržet pořadí příchozích a zamezit případným konfliktům.

„Žižkovská radnice se pere s vládními nařízeními kumulujícími už týdny občany v jeden moment na jednom místě. Vypadá to, že konečně zvítězí zdravý rozum,“ napsal jeden z místních. Další obyvatelka Prahy 3 uvedla, že její kamarádka čekala na začátku listopadu na hotový občanský průkaz 45 minut a přidala fotografii fronty před úřadem.

Řidiči nerespektují nařízení a na úřadu v Praze se tvoří fronty. Opakuje se situace z jara.
Fronta před úřadem. Někdy i bez roušek a rozestupů. Praha se zlobí na řidiče