Mnozí jsou znepokojení. Důvodem je podle nich přístup Rakušanů k ochranným pomůckám, jakými je v České republice již běžné nošení roušek. „Nazval bych to Rakousko jako hrozba pro Čechy. Tam se totiž roušky nenosí nikde. Jel jsem z noční, potkal jsem dva plné linkové autobusy a v nich jsem nezaznamenal nikoho s rouškou. Ani řidiče,“ popsal pendler Josef, který si nepřál uvést příjemní, ale jehož celé jméno redakce Deníku Rovnost zná.

V lékárně na výdeji na recept i na výdeji bez předpisu by se měl farmaceut nebo farmaceutický asistent dozvědět o všech užívaných léčivech.
V první linii proti koronaviru bez ochrany. Lékárníkům a doktorům chybějí roušky

Za hranicemi pracuje ve firmě s více než tisíci zaměstnanci. „Nemáme žádné bezpečnostní opatření, jen dostáváme vytištěná doporučení, jak se máme chovat, abychom se nenakazili. Mně i všem dalším pendlerům to celé přijde jako časovaná bomba,“ upozornil muž.

Toho, že by se snad nákaza prostřednictvím pendlerů mohla zavést do České republiky z Rakouska, se ministerstvo vnitra neobává. „Vláda ve středu schválila usnesení, které nařizuje všem pendlerům, aby omezili pobyt na území České republiky na nezbytně nutné potřeby,“ uvedla mluvčí ministerstva Hana Malá.

Ilustrační foto
Zavřené hranice? Pole nemá kdo osévat. Zelenina bude dražší, varují zemědělci

Co možná nevíte…
- Vláda ve středu schválila usnesení, které pendlerům nařizuje omezení pobytu na území České republiky.
- Pendleři nesmějí vykonávat cesty za rodinou a blízkými mimo domov. Nesmějí působit jako dobrovolníci nebo pomáhat svým sousedům. Nemohou doprovázet své blízké například na úřady. A dokonce se nesmějí ani zdržovat v parcích nebo v přírodě.

Pendleři zde nemohou vykonávat například nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými mimo domov. „Stejně tak nemohou vykonávat cesty nezbytně nutné k zajištění potřeb a služeb pro jinou osobu. Tím je myšleno dobrovolnictví či sousedská výpomoc. Nemohou ani vykonávat cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí. To se týká i zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých. Nemohou se ani zdržovat v přírodě nebo v parcích,“ vyjmenovala Malá.

Plicní ventilátor. Ilustrační foto.
První nakažený Jihomoravan ve vážném stavu. Napojili ho na plicní ventilaci

I na pendlery se váže povinnost dodržovat všechna ostatní opatření. „Zejména nosit ochranné prostředky dýchacích cest jako respirátory, roušky, ústenky, šátky či šály. Všichni pendleři musí strpět při přechodu státní hranice provedení kontroly příznaků infekčního onemocnění,“ doplnila mluvčí ministerstva.

Ve zdravotnictví pracuje v Rakousku například i Erika Těšíková ze Znojma. „Tento týden jsem sice v práci ještě nebyla, teprve tam pojedu, ale zaměstnavatel nám pravidelně posílá aktuální informace. Co se týče ochranných roušek, tak zrovna ve středu nám psali, že roušky vůbec používat nemáme. Pokud jsme totiž zdraví, nemají význam,“ naznačila Těšíková.

Různé dary dostali krajští záchranáři za práci, kterou dělají v současné situaci, kdy Českou republiku trápí koronavirus.
Dostávají buchty nebo rajčata. Základnu záchranářů ozdobil i děkovný transparent

Jak dodala, v práci naopak mají kvalitní respirátor. „Ty nosit máme. Naši pacienti se tak i lépe cítí, věří ve větší bezpečí,“ dodala mladá žena.

Naopak doma zůstává kuchař Vítězslav Vítek, který až do začátku koronavirové pandemie pracoval v jedné z restaurací v Rakousku. „Podobně jako u nás jsou i v Rakousku hospody zavřené. Zatím neví, co bude dál. Úřady v Rakousku také nefungují a tak čekám na případné informace. I u sousedů mají všichni karanténu,“ naznačil Vítek.

Deník Rovnost zmapoval téměř polovinu případů koronaviru na jižní Moravě evidovaných ke středečnímu večeru. Podle zjištění nejvíc nakažených pochází z Brna a Brněnska.
Koronavir na jihu Moravy: zamořené Brno a okolí, přes noc přibyly 4 nové případy

Sám obavy o své zdraví v Rakousku neměl. „Jako kuchař jsem přicházel do kontaktu s minimem lidí, navíc v kuchyni dodržujeme přísná hygienická pravidla. Výdej jídel je před okénko, takže obavy z nákazy nemám,“ dodal.

Online reportáž