Podle zastupitelky Evy Horákové (Piráti), jež apel připravila, by k dovršení legalizace bylo třeba sexuální služby zařadit mezi volné živnosti v živnostenském zákoně.

„Největší klub v Praze zaměřený na poskytování těchto služeb má roční návštěvnost vyšší než zámek Konopiště. Stát se ale tváří, že se nic z toho neděje. Představa, že je možné toto nejstarší řemeslo vymýtit, je naprosto scestná,“ řekl primátor Hřib.

Hlavně matky s dětmi?

Předpokladem jakékoliv právní regulace je odstoupení od Úmluvy o potlačování obchodu s lidmi. Dokument z padesátých let minulého století podle Pirátů nijak neřeší sociální okolnosti takovýchto služeb. „Nechci, aby tito lidé žili dál v ohrožující ilegalitě, protože z obav o své soukromí nebo život nehlásí trestnou činnost, jež je na nich páchána,“ myslí si Horáková. „Pokud by došlo k legalizaci tohoto povolání, řadili by se k OSVČ a měli by nárok na podporu od státu, například ošetřovné,“ dodala.

Praha má plán pro rozvoj Pražské tržnice.
Podívejte se na proměnu Pražské tržnice za miliardy. Kdy zmizí nevěstinec?

Podle Horákové představují většinu osob poskytujících sexuální služby matky se dvěma dětmi, z nichž řada má problémy s exekucemi či placením alimentů ze strany bývalých partnerů. 

Pospíšil je proti

Pirátská zastupitelka upozorňuje, že vedle snazší identifikace obětí trestných činů by regulace přinesla sexuálním pracovnicím základní jistoty i povinnosti, jako je možnost platit daně či sociální pojištění, žádat o hypotéku nebo mít nárok na vyplacení mzdy v případě těch, kdo pracují v nočních klubech. „Dnes jsou tito lidé v šedé zóně. V době koronavirové krize se navíc ocitli bez příjmů a na rozdíl od jiných nedosáhnou na žádnou státní podporu,“ dodala Horáková.

Ilustrační foto
Krize dopadla i na prostitutky. Zákazníci za služby nabízejí jablka i maso

Výsledek čtvrtečního hlasování je nejistý a půjde „napříč koalicí i opozicí“. Pro návrh zřejmě budou někteří zastupitelé ANO, výslovně ho už podpořil exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS), který označil úmluvu za lživou a poplatnou své době.

Předseda pražské TOP 09 a jeden z magistrátních lídrů Pospíšil naopak vyzval své kolegy, aby hlasovali proti. „Ve světě se dosud nenašel úspěšný model, který by prostitutky a prostituty efektivně motivoval k dobrovolné registraci a odvádění daní. Musíme se tedy ptát, jaká by ta motivace měla být. Navíc se domnívám, že stát nemá legalizovat něco a vydělávat na něčem, co je pro část společnosti eticky sporné,“ uvedl Pospíšil. Podle Horákové nicméně pracovnice v sexuálních službách projevily v individuálních rozhovorech o výstup z „šedé ekonomiky“ zájem.

V Praze otevírá první centrum virtuální erotiky ve střední Evropě.
Absolutní samoobsluha. Při návštěvě erotického podniku nepotkáte živou duši