Určité kroky, které v domácnosti podnikáme, někdy nezadržitelně vedou k tomu, že nebezpečně naroste vzdušná vlhkost. A vlhký byt či dům je předurčený k tomu, aby se dříve, či později na některých místech začala rozrůstat plíseň. Jednou z nejčastějších chyb, kterou dělá téměř každý z nás, je sušení prádla na sušáku v kombinaci s nedostatečným či nesprávným větráním. Údajně totiž sušáky zvyšují vlhkost domácnosti až o 30 procent.

Jak ale prádlo v zimě správně sušit a jak se plísni účinně vyhnout? Důležité je naučit se správně větrat a přestat dělat některé chyby.

Jak se vypořádat s plísní v bytě krásně demonstruje toto video:

Zdroj: Youtube

Co způsobuje plesnivění zdí

Pokud nevětráme tak často, může docházet k nedostatečné výměně vzduchu a k následnému srážení vzdušné vlhkosti nejčastěji na zdech či v blízkosti oken. A jak je dobře známo, vlhkost jde často ruku v ruce se vznikem plísní.

Přispět ale také může nedávná výměna oken či nedodržení správné technologie už při samotné stavbě.

„Když necháte postel přes den neustlanou, může se vlhkost z prostěradel a z matrace vypařit, takže roztoči dehydratují a nakonec zemřou,“ myslí si někteří vědci
Stelete si ráno postel? Jste výkonní. Ale podle některých vědců si ničíte zdraví

Na podzim a v zimě jsou navíc podmínky pro vznik plísní příznivější. „Sporám plísní se nejlépe daří ve vlhkém a teplém prostředí. A právě v zimě dochází k velkému nárůstu vzdušné vlhkosti s příchodem dešťů, sněhových bouří a tajících ledů. Chladnější měsíce také znamenají vyšší teploty v našich domovech kvůli vnitřnímu vytápění, což v kombinaci s vysokou vlhkostí vytváří ideální podmínky pro vznik plísní,“ tvrdí specialista na testování plísní JSE Labs.

„Plísni se líbí vlhké plochy se stabilní teplotou nad bodem mrazu, s minimem proudícího vzduchu a světla a s texturou umožňující zachytit kondenzovanou vodu a prach. Pokrývá pak svým zbarveným podhoubím dřevo, zdivo, omítku, plast i sklo,“ vysvětluje expert na dezinfekci, dezinsekci a deratizaci ZZGroup.

Jak nám škodí plísně?

Podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí mají plísně potenciál způsobovat vleklé zdravotní potíže.

„Plísně produkují alergeny a dráždivé látky. Vdechování plísní nebo spor či pouhý dotyk může u citlivých jedinců vyvolat alergické reakce. Alergické reakce pak zahrnují příznaky typu senné rýmy, jako je kýchání, rýma, červené oči a kožní vyrážka. Mohou však způsobit i astmatické záchvaty,“ uvádí agentura na svém webu EPA.

Centrum pro kontrolu a prevenci plísní však upozorňuje, že „lidé s astmatem či alergií na plísně mohou mít mnohem závažnější reakce.“

Vlhkost v bytě zvyšujeme sami

Vlhkost v bytech a domech však vzniká i s jejich běžným užíváním. „Rostliny, zvířata i lidi produkují určité procento vodních par do okolí. Největšími zdroji vlhkosti jsou koupelna a především sprcha, kuchyň (sporák), dále pak praní a sušení prádla,“ zmiňuje ve své bakalářské práci s názvem Plísně a obytné budovy nejčastější zdroje zvyšování vzdušné vlhkosti autor Tomáš Dvořák.

To však nejsou jediné důvody, kvůli kterým vlhkost v bytě narůstá a ten se tak stává ideálním prostředím pro vznik plísní. Autor práce dále zmiňuje i další zdroje vlhkosti, kterými mohou být i pokojové rostliny, jež mohou vyprodukovat až 0,2 kilogramu vodní páry za hodinu, dále plynový sporák, umývání podlahy či hořící svíčka.

Někdy však za vznik plísně mohou i další chyby, které nevědomky děláme, jako například umístění nábytku příliš blízko zdem, nedostatečné či nesprávné větrání, vaření bez zapnuté digestoře či sušení prádla na věšáku.

Víte, že je doma potřeba uklidit, ale často jste tak unavení z práce, že se vám do toho už nechce? I po malých kouscích se to dá nakonec zvládnout
Jste unavení a nestíháte uklízet? Jak za 15 minut denně zvládnout i velké věci

Podle Univerzity v Manchesteru dokonce „oblečení pověšené na sušák nebo přehozené přes teplé radiátory zvyšuje vlhkost v našich domovech až o 30 procent. To vytváří ideální podmínky pro rozmnožování spor plísní, a zvláště spor zvaných aspergillus fumigatus, které mohou způsobit potenciálně smrtelné plicní infekce.“

Doporučovaná vlhkost v domácnosti

Ideální vlhkost, kterou bychom měli udržovat ve svých obydlích, se pohybuje v rozmezí mezi 40 až 60 procent.

„Doporučovaná vlhkost v místnostech vychází z normální vlhkosti ve venkovním prostředí, na kterou je zvyklý nejen člověk, ale i ostatní suchozemští tvorové. Příliš vlhký vzduch podporuje růst plísní a roztočů, ale také zvyšuje riziko infekce viry či bakteriemi z ovzduší,“ upozorňuje na webu Pro alergiky odborný poradce v oblasti boje s alergeny Michal Závacký. Doporučovaná hodnota je pak první důležitou věcí, kterou bychom měli znát a dodržovat.


Nahrává se anketa ...

Existují ovšem další, ovšem neméně důležitá doporučení, která nám říkají, jak zbytečně vlhkost v bytě nezvyšovat. A bohužel, tato jsou právě velice častým důvodem, proč vlhkost v domácnosti narůstá a proč se objevují nevzhledné, ale hlavně nebezpečné plísně. Ty pak mohou způsobovat časté bolesti hlavy, kašel, únavu, ale i alergie a další zdravotní obtíže.

Jak zabránit vzniku plísně

Jak tedy konkrétně bojovat proti plísním dříve, než se u vás objeví?

S tím radí specialista na topné systémy Viessmann v tomto videu:

Zdroj: Youtube
  • Naučte se správně větrat – důležité je zapamatovat si pravidlo, že je potřeba větrat nárazově a naplno. To znamená, že místo dlouhého větrání na větračku, kdy se v místnosti ochladí, ale přebytečná vlhkost zůstane, otevřete okna dokořán a větrejte po dobu 3 až 5 minut. Takto větrejte alespoň třikrát denně. Pokud sušíte prádlo na sušáku, větrejte častěji, abyste předešli velkému nárůstu vlhkosti.
  • Nábytek dostatečně daleko od zdi – v případě studených vnějších stěn by měl být nábytek odsazen od zdi alespoň 10 centimetrů, aby mohlo docházet ke správné cirkulaci vzduchu.
  • Zavěšování závěsů – totéž platí pro závěsy, které by měly být pověšeny minimálně na vzdálenost šířky ruky.
  • Otírat mokré plochy – po sprchování otřete stěny sprchového koutu, po vytírání vyvětrejte, po zalívání květin vylijte nevsáknutou vodu a obecně dbejte na to, aby vám nikde zbytečně nestála voda.
  • Vařit s digestoří – nikdy nezapomínejte zapínat digestoř, a to ani v případě, že vaříte vodu na čaj v rychlovarné konvici.

Jak se zbavit plísně na zdi

Pokud už plíseň na zdech objevíte, hodně záleží na tom, na jakém povrchu se rozrostla.

„Pokud se jedná o tvrdý povrch, otřete plíseň hadříkem namočeným v saponátu. Je-li však plíseň na porézním povrchu, jako je například sádrokartonová deska, neexistuje jiný způsob, jak se plísně zbavit, než zcela odstranit plesnivý materiál a část zdiva nahradit,“ vysvětluje The Washington Post.

Dodává však, že i když se plísně na první pohled zbavíte, ve vzduchu se vždy snáší dostatek spor plísní, které mohou znovu narůst, pokud se pro ně naskytnou ideální podmínky.

Někdy pomůže chemický čistič:

Zdroj: Youtube

Vždy proto dbejte na prevenci a obzvlášť v zimních měsících mějte vlhkost svého domova pod kontrolou a kontrolujte také všechny plochy, na kterých by se mohla plíseň rozrůstat. V některých případech vám pak totiž nezbyde nic jiného než zaplatit firmu, která se na odstraňování plísně zaměřuje, což není zrovna levná záležitost.

Houbičky na nádobí jsou rájem pro bakterie. Jak ukazuje nová studie, daří se v nich ohromnému množství druhů nebezpečných organismů
Kuchyňská houbička je největším semeništěm bakterií. Vědci vysvětlili, proč

Postříkání vlhké zdi chemickým čistidlem může na nějakou dobu fungovat, ale někdy se zkrátka nevyhnete seškrábání plísně ze zdi, následné penetraci, antifungálnímu nátěru, nové omítce a celkově profesionálnímu zásahu.

Obzvlášť pokud žijete v suterénu nebo někde, kde je vlhko samo od sebe po většinu části roku.