CO SE V ČLÁNKU DOČTETE:
Elišku Popkovou, která na sociálních sítích vystupuje jako @perfekcionistkaeliska, už možná znáte z našich předchozích článků. Její úklidové vychytávky, které denně zjednodušují péči o domácnost už více jak 176 tisícům sledujících, jsou velmi přínosné a usnadňují nejen práci ale i šetří drahocenný čas a peníze.
Tentokrát se Eliška podívala na to, jak levně, rychle a ekologicky vyčistit toaletní mísu s pomocí WC bloků, které vytvořila jen ze čtyř surovin, které seženete v každé drogérii.
Proč používat domácí čisticí prostředky
O šetrném úklidu začínají často přemýšlet především nastávající maminky. „Ekologické čisticí prostředky bývají často drahé a v kombinaci s nízkou mateřskou či rodičovskou je to nemilá kombinace. Jedlá soda a ocet s kyselinou citronovou jsou levné a dokážou kvalitně nahradit běžné komerční čističe. Často jsou dokonce i účinnější,“ je ze své praxe přesvědčená milovnice úklidu Eliška Popková.
Na začátku své cesty za ekologickým úklidem hledala jako mnoho dalších inspiraci na internetu a sociálních sítích a zkoušela, co funguje a co naopak nemá smysl opakovat.
„Začala jsem se zajímat o chemické reakce a možná rizika. Dnes už tomu rozumím natolik, že mě samotnou napadají úklidové vychytávky, které zkouším. Když fungují, sdílím je s ostatními,“ říká o úklidu, který je pro ni nejen každodenní rutinou, ale i jistou formou relaxace.
Pravidla šetrného úklidu
Šetrný úklid má ale i svá pravidla o kterých se sice málo mluví, ale jsou velmi důležitá. Totiž skutečnost, že používáte ekologicky šetrné prostředky neznamená, že je můžete bez znalostí míchat, jak se vám zlíbí. Některé kombinace jsou i podle Elišky Popkové, která vystupuje na instagramu jako @perfekcionistkaeliska, dokonce zdraví nebezpečné.
Jak to vypadá, když uklízí táta?
„Například míchání octa s chlorem, který je součástí běžných komerčních přípravků, jako je například Savo, je zdraví nebezpečné. Dále například peroxid vodíku má bělící vlastnosti, takže se nesmí používat k čištění ploch či textilu s nestálými barvami. Pak ale také například směs octa a peroxidu může být rovněž zdraví nebezpečná,“ varuje Eliška.
Dodává, že nejlepší je jednotlivé složky doma nemíchat, a když už, tak podle ověřeného návodu. A v otevřené nádobě.
Při úklidu by se však podle ní neměla míchat ani jedlá soda s octem, jelikož dochází k neutralizaci složek a výsledný čisticí prostředek pak nemá žádný čisticí efekt. Pro nejlepší výsledek je proto milovnice čistoty doporučuje používat vždy zvlášť.
Jak vyrobit domácí WC bloky
A co spolu smíchat lze a jak skvělého výsledku lze docílit? Zastavme se u toalety, kterou čistíme nejen štětkou a hadrem, ale o její vůni a čistotu se pravidelně starají i WC bloky, tablety či jiné vkládané vůně a čističe. Ty však bývají i drahé a neekologické. Přitom si je lze snadno vyrobit doma.
Budete potřebovat:
- ½ šálku jedlé sody
- ¼ šálku prací sody
- ¼ šálku kyseliny citronové
- 20 až 25 kapek esenciálního oleje
- Kulaté formičky
Postup:
- Ve větší misce smíchejte jedlou sodu, prací sodu, kyselinu citronovou a provoňte esenciálním olejem.
- Důkladně promíchejte, aby se veškeré ingredience dobře spojily.
- Pomocí lžičky směs naneste do větších kulatých formiček a trochu udusejte. Nechte alespoň šest hodin zaschnout.
- Směs bude sypká, ale neděste se, po uplynutí doporučené doby se spojí. Pak už jen vložte tabletu do držátka uvnitř WC mísy a nechte ji dělat svou práci.
- Zbylé WC bloky vložte do uzavíratelné nádoby a skladujte v suchu.
Rozdíl mezi jedlou a prací sodou
Důležité je také zmínit, že není soda jako soda. Ani jednu z nich však nelze podle Elišky považovat za vyloženě dezinfekční prostředek, byť mají mírné antimikrobiální účinky, které pomáhají snižovat množství mikroorganismů na povrchu. Pro důkladnou desinfekci je vždy nutné používat i další prostředky.
Podle Elišky i této studie je skvělým desinfekčním prostředkem například bílý ocet.
Nahrává se anketa ...
Prací soda pomáhá změkčit vodu a pomáhá odstraňovat mastnotu, skvrny a nepříjemné pachy při praní. Často je přidávána k pracímu prášku pro zvýšení jeho účinnosti, jak tvrdí i tato studie.
„Lze s ní ale dobře čistit i zubní kartáčky či štětce na make-up. Prací soda má vyšší pH, což může v některých případech vyvolat podráždění a suchost pokožky. Má ale silnější odmašťovací schopnost a skvěle odvápňuje,“ vysvětluje úklidová specialistka, která přináší každou chvíli novou vychytávku.
„Naopak jedlá soda se nejvíce využívá při čištění různých povrchů a předmětů v domácnosti. Neutralizuje pachy, má čisticí vlastnosti a pomáhá odstraňovat mastnotu a skvrny. Obvykle je používána na čištění sporáků, trouby, umyvadel a dalších povrchů. Pro vyšší čisticí efekt je vhodné obě kombinovat,“ radí Eliška.
Aktuálně vydala i svou první e-knihu Přes 100 úklidových vychytávek. Ekologicky, levně a bez rizika!.