U stovek tisíc domácnosti a firem od poloviny příštího roku zaklepe na dveře technik a vymění jim staré elektroměry za nové chytré. Zařízení totiž dokáže v reálném čase sledovat spotřebu a podle toho ji i upravovat.

Energetická společnost E.ON už v pilotních projektech zapojila do sítě přes třicet tisíc chytrých elektroměrů. „Od příštího roku přistoupíme k jejich plošné instalaci, kdy plánujeme osadit všechna místa se spotřebou nad šest megawatthodin,“ uvedl mluvčí společnosti Roman Šperňák.

Chytrý elektroměr nedostane každý. Podmínkou je totiž zmiňovaná spotřeba šest megawatthodin. Ti s nižší, kteří by ale o něj přesto usilovali, mají smůlu. „Elektroměry nainstalujeme v síti postupně podle předem daného schématu, proto zatím není možnost získat je jinou cestou, například za poplatek,“ upozornil Šperňák.

Jak získat chytrý elektroměr?

Energetický analytik serveru Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák vidí jen dvě reálné možnosti, jak chytré zařízení získat. První je mít požadovanou spotřebu, což se týká hlavně domácností, které k vytápění používají například tepelná čerpadla, akumulační kamna nebo přímotopy.

„Teoreticky se na tuto spotřebu mohou dostat byty, které využívají elektřinu pro ohřev teplé vody v bojleru a zároveň se během teplých dní ochlazují klimatizací. Někdo také může těžit kryptoměny a mít spotřebu vyšší. Takové případy jsou ale spíše ojedinělé,“ konstatoval.

close Šetříme za energie info Zdroj: Deník zoom_in Šetříme za energie Druhou možností je podle něj pořízení fotovoltaické elektrárny s povolením přetoků vyrobené elektřiny do sítě distributora. „V takovém případě domácnost získá chytrý elektroměr také. Je poté možné mít spotřebu elektřiny výrazně nižší a například vytápět plynem,“ vysvětlil analytik.

Třetí možnost už považuje za čistě hypotetickou, a to získat elektroměr za poplatky. „Byly by ale poměrně vysoké. Každá společnost by si je účtovala jinak, ale za instalaci a později za poplatky by to byly tisíce korun,“ upozornil. Zároveň přitom platí, že tuto možnost společnost ani nemusí, podobně jako E.ON, nabídnout.

Domácnostem s nižší spotřebou by se zároveň chytrý elektroměr nevyplatil. „Má smysl v domácnostech, které chtějí být u spotového tarifu a optimalizovat svou spotřebu v závislosti na tom, kdy je levná energie,“ upřesnil Vrňák.

I to má dnes podle něj úskalí. Zatímco dříve platilo, že elektřina je levnější mimo špičky, nyní to jako univerzální pravidlo neplatí. Hlavně kvůli nestálosti výroby z obnovitelných zdrojů energie.

Jak funguje chytrý elektroměr?

| Video: Youtube

Spotové tarify mají navíc dokonce rizika, což v minulých letech řada spotřebitelů také pocítila. „Kdo si ještě v polovině roku 2021 zafixoval silovou elektřinu za 1300 korun za megawatthodinu, měl na dva či tři roky klid. Kdo si nechal spotový tarif, zažil i růsty cen elektřiny nad úroveň deset tisíc korun za megawatthodinu v roce 2022,“ přiblížil odborník.

Spotové tarify proto v současné době nedoporučuje. Rozumné řešení naopak vidí ve fixaci na dva roky.

Princip fungování chytrých elektroměrů je podle energetiků jednoduchý. Měří spotřebu průběžně a současně data ukládá do své paměti. „Zákazník s jeho pomocí snadno porovná spotřebu nebo náklady za jakékoli období, může zjistit stav elektroměru k jakémukoli datu a díky tomu upravit své chování, spotřebu a tak dále,“ popsal již dříve Martin Schreier z energetické společnosti ČEZ.

Výhody využijí i dodavatelé energií. Elektroměry totiž umějí zaznamenat a vyhodnotit i kvalitu dodávky dodávané energie.

Plánovaná výměna má skončit v červenci 2027 a týkat se má celkem 1,2 milionu domácností.