Když spolu hrály oba celky na podzim v plzeňské Doosan Areně, byl to osudový zápas především pro pražskou Spartu, která gólem Pavelky z 82. minuty vyhrála 1:0.

Od té doby nepoznala hořkost porážky a na chvilku se dostala dokonce do čela tabulky. Zato viktoriáni se trápí. „Tam jsme mohli Spartě ještě víc odskočit, ale nepovedlo se to, a navíc se nám přestalo dařit,“ přiznal před časem plzeňský kapitán Lukáš Hejda.

Na jaře klesli úřadující mistři z Plzně až na třetí místo, na Spartou ztrácí šest bodů, na Slavii po jejím úterním vítězství v Ostravě devět.

Středeční zápas na Letné je tak ideální příležitostí něco z manka ukrojit, jinak už bude cesta za obhajobou titulu jen v teoretické rovině. „Pokud se chceme dotáhnout na pražská S, tak na Spartě vyhrát musíme,“ prohlásil plzeňský záložník Adam Vlkanova, který vstřelil v posledním zápase doma se Zlínem dva góly.

„Bodů je ještě ve hře poměrně dost. Když se nám podaří na Letné vyhrát, tak můžeme znovu pomýšlet i na boj o titul. To je ale zatím daleko. Na Spartě se uvidí, jestli se dokážeme dotáhnout nebo ne,“ doplnil po domácím vítězství nad Zlínem 4:0.

Plzeňský trenér Michal Bílek při nedělním utkání se Zlínem (4:0).
Na Spartě to bude klíčový zápas, řekl trenér Bílek po výhře nad Zlínem

Jenže na cizích hřištích se Viktorii nedaří, čtyřikrát po sobě nezvítězila a z toho hned třikrát prohrála. „Jednoduchou matematikou je jasné, že pokud to na Spartě zvládneme za tři body, jsme zpátky ve hře o titul. V opačném případě už to bude jen teorie,“ potvrdil po úterním tréninku asistent Pavel Horváth nedělní slova hlavního kouče Michala Bílka.

„Sparta je velmi silná směrem dopředu, na jaře dává hodně gólů. Bude to bojovný zápas, plný soubojů. Přijde velká návštěva, která vytvoří tlak na všechny na hřišti,“ doplnil Pavel Horváth s tím, že rozhodovat můžou standardní situace.

„S Plzní to bude fyzicky náročný zápas, mají dobré standardky a protiútoky. Musíme zase začít vítězit,“ řekl asistent trenéra Sparty Lars Friis po remízách se Slavií (3:3) a na Slovácku (1:1). „Zaměřili jsme se na detaily, zejména v ofenzivě. Dvakrát po sobě jsme remizovali, s tím ve Spartě nejsme spokojení, protože pokaždé jdeme za vítězstvím,“ dodal.

Plzeň ale nedá kůži lacino. Do sestavy se nejspíš vrátí kolumbijský záložník Mosquera, jenž proti Zlínu chyběl kvůli karetnímu trestu. Hrát už může také útočník Kliment, který v nedělním zápase naskočil na posledních 23 minut.

Lukáš Rešetár (vpravo). 1. semifinále Interobal Plzeň - Sparta Praha (ve žlutém), 25. dubna 2023.
OBRAZEM: Interobal rozhodl 24 sekund před koncem zápasu. Výhru trefil Rešetár

Naopak mimo hru zůstává stoper Pernica (operace kolena) a zdravotní trable majíi Kopic s Havlem. „Kopic má trošku problémy s kotníkem, Havel má také menší zranění. Uvidíme, jak to s nimi bude,“ nechtěl odkrýt karty plzeňský trenér Michal Bílek. Zápas se Zlínem nedohrál ani pokopaný záložník Pilař.