Někteří se na to každý rok těší, jiní to nesnášejí. Uniknout ale nelze. Začátek fotbalové sezony se nese ve znamení nových dresů. Kluby se tak starají o to, aby peněženky fanoušků nezahálely, protože opravdový příznivec přece bude chtít nejnovější verzi trička s milovaným logem za každou cenu.

O žně jde i pro designéry. Zatímco na domácích dresech klubů lze obvykle změnit jen drobnosti (tradice je tradice), na venkovních či náhradních sadách se tvůrci často utrhnou ze řetězu. A fanouškovská obec se jen diví, co má ta podivná spleť nahodilých barev, vzorů a fleků společného s jejich klubem. 

Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík
Dres jako pyžamo? Slavia je k smíchu. Fanoušci se baví, Tvrdík se zlobí na Pumu

Stačí se vzpomenout na ostudu, kterou si před startem sezony uřízla pražská Slavia. Fotky nových dresů z některých pražských obchodů se totiž objevily na veřejnosti ještě před oficiálním odhalením. „Jde o bezprecedentní porušení smluvních závazků mezi Slavií a společností Puma,“ zlobil se tehdy šéf klubu Jaroslav Tvrdík.

A jako by nestačila tato indiskrece, podoba náhradní sady v podivné mentolově-zlaté kombinaci fanoušky dvakrát nenadchla. „Vypadá to jako pyžamo,“ zaznělo na sociálních sítích. „Pošlete to do Klokánka, někdo v tom aspoň může spát, ale určitě ne hrát důstojný fotbal.“

Nové dresy FK Teplice
Fotbalisté mezi modelkami. Teplice představily nové dresy, na břiše mají stadion

Někteří slávisté doufali, že jde jen o vtip, ale nešlo. Pražané v neblahém zelenkavém „pyžamu“ nastoupili předminulý víkend v Českých Budějovicích. Vyhráli, neusnuli.

Radioaktivní odpad

V Edenu však mohou být klidní, i na zvučnějších fotbalových adresách často dochází k trapasům a nepochopení. Jako příklad může posloužit slavný Arsenal. Venkovní verze dresu tohoto londýnského velkoklubu vzbudila mezi fanoušky Kanonýrů zděšení. A ani se není čemu divit.

Declan Rice v novém dresu Arsenalu.Declan Rice v novém dresu ArsenaluZdroj: Profimedia

Kolik stojí oficiální dresy v Česku?

Baník Ostrava 2190 korun
Slavia Praha 1999
Bohemians 1905
Sparta Praha 1799
Teplice 1790
Plzeň 1749
Jablonec 1600
Zlín 1500
Olomouc 1390
Hradec Králové 1290
Pardubice 1290
Liberec 890
České Budějovice 790

Je libo malou ochutnávku reakcí ze sociálních sítí? „Dávají k tomu bílé rukavice a píšťalku?“ „To by měli hodit zpátky do sudu s radioaktivním odpadem, ze kterého to vylezlo.“ „Není to tak zlé. Mladým by se to mohlo líbit. Dost bylo těch retro vzpomínek na devadesátky.“

Hromadně zvednuté obočí vyvolal také nový náhradní trikot Bayernu Mnichov. Nevypadá sice tak docela špatně, ale na první pohled není znát vůbec žádná spojitost se sportovním symbolem bavorské metropole.

Marketingoví šamani Bayernu to zřejmě pochopili a přispěchali s vysvětlením: „Výrazné barvy na dresu symbolizují siluety světových metropolí jako je New York, Šanghaj a Bangkok, stejně jako noční Tokio a Singapur, tedy místa, která Bayern navštíví během své letní tour. Fialové a zelené diamanty představují fankluby německého rekordmana po celém světě.“

Pohotová reakce jednoho fanouška: „Pokoušejí se vysvětlit nevysvětlitelné.“

Kim Min-če v novém dresu Bayernu Mnichov.Kim Min-če v novém dresu Bayernu MnichovZdroj: Profimedia

Dodejme, že originály nových dresů stojí ve fanshopech v přepočtu kolem 3000 korun, nejde tak o levné tričko. Tuzemští diváci zaplatí za trikoty o něco méně a není bez zajímavosti, že třeba dres Baníku Ostrava je dražší než v případě Sparty či Slavie. 

Podívejte se na venkovní dresy ligových klubů v sezoně 2023/2024: