PLASSOVA VĚRNOST

Bývalý fotbalový obránce a trenér Škody Plzeň František Plass obdržel hlavní cenu společně s Milanem Máčalou a Zdeňkem Pavlisem. Informaci přinesla Fotbalová asociace ČR na svých webových stránkách. Ocenění je každoročně udělováno osobnostem, které se významně zasloužily o rozvoj českého fotbalu.

František Plass je odborníky i fanoušky pokládán za nejlepšího poválečného plzeňského fotbalistu. V šedesátých letech minulého století patřil tehdejší kapitán Škody Plzeň k nejlepším fotbalistům v Československu. Obránce pohybující se s elegantní lehkostí, technicky skvěle vybavený, dokonale předvídal hru.

Plzeňský patriot zůstávali přes nabídky Sparty a Slavie i bratislavského Slovanu věrný Škodovce. V jejím dresu odehrál třináct sezon. V první lize nastoupil do 164 utkání a nastřílel 16 gólů. V Plzni později i trénoval a funkcionařil, jako kouč působil mimo jiné v Chebu, Dukle Praha, Blšanech či Chomutově.

Na klubové úrovni zazářil odchovanec ČSAD Plzeň proti Bayernu Mnichov v utkání Poháru vítězů pohárů v září 1971. Škodovka doma prohrála 0:1, ale největší hvězdou večera byl František Plass. Po zápase s Mnichovem se o Plasse zajímal trenér Bayernu Udo Lattek.

Za československou fotbalovou reprezentaci odehrál jedenáct utkání, pomohl k postupu na MS 1970, ale do Mexika nebyl nominován. V roce 1968 hrál i ve slavném utkání proti Brazílii, které Československo vyhrálo 3:2. V tomto roce byl i čtvrtý v anketě Fotbalista roku.

František Plass patří mezi jedenáct legend Viktorie Plzeň, které mají Pamětní místo u Brány borců ve Štruncových sadech.

PLAKETA PRO BERANA

Na doporučení okresních fotbalových svazů navrhly krajské svazy za rok 2019 třiačtyřicet osobností na ocenění Osobnost fotbalu – nositel plakety Dr. Václava Jíry. Jde o obětavé pracovníky, kteří fotbalu nezřídka věnovaly celý svůj život.

Z Plzeňska se novými držiteli stali Ladislav Pech (Sparta Sulkov). Osmdesátník je s tímto klubem na severu spojený doslova celý život.

Rovněž Karel Janda ze Startu Luby je v oddíle registrovaný šedesát let. Po hráčské kariéře se věnoval trénování a funkcím na okresní úrovni Klatovska.

Díky Václavu Beranovi se dočkal i náš okres. Navrhl ho OFS Rokycany a jedním z důvodů byly letošní sedmdesátiny stále činného rozhodčího i činovníka.

Beran má za sebou bohatou a dosud nekončící činnost v roli rozhodčího. Dotáhl to v regionu na nejvyšší krajské soutěže a stihl pracovat v okresní komisi nebo v kraji jalo člen sportovně technického úseku.

Po odchodu z listiny PKFS kvůli věkové hranici nadále účinkuje na okresních trávnících. Sport je pro něho nejen koníčkem, ale spíše koněm. Stal se například správcem víceúčelového areálu pod holoubkovskou sokolovnou.