„Na klubové úrovni je to nejvíc, co v Evropě můžete dokázat. Obrovsky se těším, chceme ten krok udělat. Před čtyřmi lety zpět tady byl přímý postup do základní skupiny. Ale takhle si to vybojovat ze spodních pater je náročnější. Kdyby to mělo dobrý konec, bude to ještě o to sladší,“ zasnil se včera před novináři 32letý fotbalista.

Plzeňský trenér Michal Bílek na pondělní tiskové konferenci.
Nejdůležitější zápas kariéry? Asi to tak je, připouští plzeňský kouč Bílek

A uznal, že bez parťáka ze stoperské dvojice Lukáše Hejdy to bude při nájezdech ázerbájdžánských bohatýrů těžké. „Ale to by bylo, i kdyby hrál. Přece jen je to však náš kapitán, takže o malinko těžší to bude,“ prohlásil Luděk Pernica.

Kdo s koho. Kdo půjde do Ligy mistrů? Viktoria, nebo Karabach?Kdo s koho. Kdo půjde do Ligy mistrů? Viktoria, nebo Karabach?Zdroj: FCVP/Jan Kubíček

Přesto nemá přehnané obavy. „Máme tam další hráče, kterým věříme. A věříme, že to zvládneme,“ doplnil bývalý hráč Jablonce a Brna. S plzeňskou Viktorií zažil Ligu mistrů hned po svém příchodu v roce 2018. Ale naskočil jen do posledního zápasu s CSKA Moskva (2:2).

Pak už to byly jen samé neúspěšné pokusy. Takhle blízko postupu do základní skupiny od té doby nikdy nebyl. Dočká se vysněného postupu mezi smetánku?

VÁCLAV JEMELKA centruje přes kapitána domácích Garu Garajeva.
Jemelka žhavý křest v Baku zvládl, ale kde bude hrát v domácí odvetě?

Také Pernica před zápasem upozornil především na ofenzivní sílu Karabachu. „Dopředu jsou hodně nepříjemní, hlavně útočná vozba Wadji, Kady, Zoubir… Ofenzivní záložníci zase budou zlobit,“ měl jasno. Zato viděl určitá okénka v defenzivě soupeře. „Vzadu nejsou tak pevní, nějaké náznaky šancí jsme tam měli,“ připomněl, že šance přicházely především po standardních situacích. „Ty jsou naše přednost po celý rok. Zkusíme se o ně zase opřít,“ naznačil, kudy by mohla vést cesta ke kýženému postupu.

A věří i domácímu prostředí, viktoriány požene na zteč zaplněná Doosan Arena. „Jak říkají Luňák a Kůžel, to je domácí prostředí, kluci si to musí osahat. Když jste tu déle, znáte každý roh hřiště,“ usmál se Pernica.

„A jedenáct tisíc diváků je samozřejmě další plus,“ dodal už vážnějším tónem. A doufá, že budou všichni společně slavit.

Gólman Viktorie Jindřich Staněk vynuloval Karabach.
Zachytal jsem si, potvrdil Staněk. Je to náš Hašek z Nagana, hlásil kapitán