Už pět měsíců uplynulo od druhého pokusu ruského fotbalu ve věci odvolání se proti sankcím za vojenskou invazi na Ukrajinu.

Sportovní arbitráž CAS v Lausanne však i druhé odvolání smetla ze stolu. Rusko bylo vyloučeno před play off o postup na právě ukončené mistrovství světa v Kataru, zároveň ženská reprezentace přišla o evropský šampionát. Na klubové úrovni to znamenalo neúčast Zenitu Petrohrad, moskevského Dynama a CSKA či Soči, kterým byla odepřena účast v evropských pohárech.

Zápasy pouze s asijskými týmy

„Je to politováníhodné, protože kluby ani hráči nenesou za situaci na Ukrajině žádnou zodpovědnost. Naopak kvůli rozhodnutí UEFA i FIFA utrpěli značnou újmu, nicméně podle našeho názoru jsou sankce s ohledem na zajištění bezpečnosti a bezproblémového průběhu soutěží na místě,“ uvedla CAS.

Smutné loučení. Karim Benzema dává sbohem francouzské reprezentaci
Trpké loučení ukřivděné hvězdičky. Benzema dal sbohem francouzské reprezentaci

Od vojenské invaze na Ukrajinu hrálo Rusko pouze s mimoevropskými zástupci - s Kyrgyzstánem, Uzbekistánem a Tádžikistánem. Ve hře bylo přátelské utkání proti Bosně, to se ale po nátlaku největších hvězd balkánského celku v čele s Edinem Džekem nakonec neuskutečnilo.

Rusko tak hledá cesty, jak z nepříjemné situace. Aktuálně nejreálnější variantou je podle ruské agentury TASS varianta, že ruský fotbal opustí evropskou asociaci UEFA a přestoupí do asijské konfederace AFC.

Jak nakonec celá situace dopadne?