Fotbalisté Viktorie Plzeň zvládli v pondělní dohrávce čtvrtého kola Gambrinus ligy roli favorita a vyhráli na půdě nováčka v Hradci Králové 3:0. Západočeši se tak vrátili na čelo tabulky první ligy.

Plzeň nastoupila se dvěma změnami v sestavě. Trenér Vrba nechal po několika nevydařených zápasech sedět na lavičce gólmana Lukáše Krbečka, kterého nahradil Martin Ticháček. Místo zraněného stopera Davida Bystroně zaujal v obraně zkušený František Ševinský.

Utkání začala obě mužstva velmi opatrně, na první nebezpečnou situaci si museli fanoušci počkat až do devatenácté minuty. To měla Plzeň velké štěstí, Pilař trefil tyč.´Viktoria ale vzápětí kontrovala rychlým protiútokem, na jehož konci nejprve obránce Kasálek vykopl střelu Rezka z prázdné branky a následnou střelu Limbreského brankář Lindr vyrazil.

Ve 33. minutě mohli skórovat Východočeši. Pilař napálil míč z přímého kopu a tečovaná střela skončila těsně vedle pravé tyče.

Osm minut před přestávkou udeřila Viktoria. Domácí faulovali u pravé postranní čáry plzeňského kapitána Pavla Horvátha, zkušený středopolař sám rozehrál míč před branku Hradce a ve skrumáži doklepl zblízka do sítě Tomáš Rada. Druhý gól přidala Plzeň v 56. minutě Rezkem z penalty, nařízenou za faul Kasálka na Petrželu. Do šancí se dostávali i domácí, ale v cestě jim stál nepřekonatelný gólman Martin Ticháček.

Rezek v utkání obul kopačky kanonýra a sedm minut před koncem zpečetil svojí druhou brankou v zápase zaslouženou výhru Viktorie.

„Upozorňoval jsem hráče, že nás čeká mužstvo, které, co se týče mezihry a technické stránky, svoji úlohu zvládá. Věděli jsme, že jsme rychlejší v útočné fázi, což se i projevilo. Přecházeli jsme do brejkových situací, které zápas rozhodly. Hradec hrál velice slušně, ale své šance neproměnil,“ viděl zápas kouč Plzně Pavel Vrba.

Podle trenéra domácích Václava Kotala rozhodla duel rozdílná koncovka. „Věděli jsme, že nás čeká mužstvo, které zdobí rychlý přechod do útoku. Připravovali jsme se na to, přesto jsme Plzni dali moc prostoru. Nevím, jestli to bylo strachem… Soupeř svoje šance dokázal na rozdíl od nás využít,“ uznal Kotal.

Hradec Králové – Viktoria Plzeň 0:3

Poločas: 0:1. Branky: 38. Rada, 55. J. Rezek z pen, 83. J. Rezek. Rozhodčí: Matějek – Pelikán, Vysloužil. ŽK: Kasálek, Janoušek, Fischer – Jiráček. Diváci: 6000 (vyprodáno). Hradec: Lindr – Wozniak, Kasálek, Pávek (67. Tomašák) – Rezek, Hochmeister (53. Dvořák), Janoušek, Fischer – T. Rezek (87. Kocourek), Černý, Pilař. Trenér: Kotal. Plzeň: Ticháček – Rajtoral, Navrátil, Ševinský, Limberský – Petržela (87. Hruška), Rada, Horváth, Jiráček (79. Střihavka) – J. Rezek, Kolář (88. Vaněček). Trenér: Vrba.