Se sevřeným žaludkem otevírám dveře. Hospoda je plná. Hlavně červenomodré dresy tady vyčnívají. Překvapuje mě, že to nejsou ti mladí chuligáni, kteří v maskách visí na sítích za bránou, ale sorta lidí, kterým je okolo čtyřiceti a výš. Hned vyrazím za Pitralonem, on je mezi fandy ikona.

„Na Viktorku chodím zhruba od osmdesátého roku," dozvídám se. „Neopustil jsem ji ani v době, kdy hrála nižší soutěž. Vyrážím na domácí zápasy a jezdím taky ven," pokračoval Pitralon. Samozřejmě mě informuje také o tom, že to je docela nákladný koníček. Po pár minutách se zvedá a všem v hospodě sděluje, že se v ´tipáči´ sešlo hodně fanoušků, proto se na stadion půjde za vlajkou. Těším se. Už to prostředí tady, jak oni to prožívají, je skvělé. Ve smluvenou dobu vyrážíme.

Transparent, na kterém stojí nápis Výjezďáci, drží v popředí několik kluků. V čele s Inkvizitorem, další lídrem fanouškovské skupiny, a samozřejmě s Pitralonem.

Jdeme a všichni zpívají oblíbené chorály, jejichž slova se mi rychle vrývají pod kůži.

Za Viktorku dejcháme!

Za Viktorku zpíváme!

Ve dne v noci zpívat chcem,

že Viktorku milujem!

Lidé se po nás ohlížejí a o to všem jde. Jsou středem pozornosti a já jsem dnes jejich součástí. Postupně se k nám přidávají další a další fanoušci. Do Doosan Areny přicházíme všichni společně a míříme do sektoru za branku. Tak tady je kotel. Místo se od jiných částí tribun na první pohled nijak neliší. Také zde jsou klasické sedačky, ale jak se zanedlouho ukáže, zůstanou celý zápas sklopené, protože tady na nich nikdo sedět nebude.

Je úplně jedno, na jaké místo máte lístek, protože kotelníci si stoupnou každý kam chce.

Jak se ukazuje, nejsem výjimka, žen a dívek je tady celá řada. Hned vedle mě stojí drobná blondýnka Markéta. Překvapujeme mě, když prozradí, že je z Prahy. „Pokud to vychází časově, jezdíme s přítelem na každý zápas. „Nevynecháváme ani Ligu mistrů. S viktoriány jsme jeli do Barcelony nebo Milána. Chceme zamířit i do Manchesteru," překvapila mě. Na holku tolik lásky k fotbalu?

Co zápas, to nové choreo

Ještě před zápasem se zastavím za Pitralonem. Zajímá mě, kdo je vlastně režisérem dění v kotli. „Choreo dělají Klatováci. Hlavně Fíša, ten na to má hlavu. Je to i vyvolávač v kotli," dozvídám se. Vysvětlení pro neznalé, choreo říkají kotelníci například tomu, když rozvinou nad hlavami obří transparent, nebo každý z fanoušků drží v ruce barevný papír a dohromady tak z celé tribuny vznikne obrazec, nejčastěji červenomodrý. A to všechno něco stojí. Na choreo se vybírá během každého zápasu. Jeden z fanoušků vezme prázdnou PET lahev a každý z fandů do ní dá, kolik chce.

Víc se toho prozatím od Pitralona nedozvím. Je čas zaujmout bojové pozice. Hlasatel představuje všechny domácí hráče a povinností fanoušků je zařvat příjmení každého z nich. Nejvíc záležet si dá sbor na jménech Horváth, Limberský, Vrba. Chápu, že to jsou jejich největší miláčci. Hráči míří na hřiště a v kotli to začíná vřít.

„Viktorka Viktorka Viktorka!" slyším ze všech stran. Je tady pořádný randál. Děsí mě maličko obava, že ne- umím ani jeden z chorálů. Ten-hle pocit ale netrvá ani do páté minuty zápasu. Během chvíle jsem jejich. Skáču, tleskám, zpívám s nimi. Je mi dobře. Přemýšlím nad tím, jak vlastně někdo může chodit na hlavní tribunu a na fotbale neprožívat TOHLE.

Čas strašně kvapí. Ve čtyřicáté minutě si uvědomuji, že nemám z fotbalu absolutně nic. Soustředím se na všechny chorály. Fanoušci jsou prostě skvělí… Úžasně sehraní. Vyvolávači stojícímu na nejnižším místě s tlampačem v ruce stačí vždy jen naznačit a všichni se hned chytí. Jeden pokřik následuje druhý.

Ná, na, na, na na, ná. Vííííktóooriááá. Zpívám se všemi pořád dokola.

Když na chviličku stadion ztichne, hned toho využije skupina hostujících fandů na protilehlé tribuně, ale slyšet jsou pramálo. Z našeho kotle zazní: Celý stadion fandí s námi. A už křičíme: Červená!!!

Zbytek jinak ztichlého stadionu nám odpovídá: Modrá!

My: Viktorka! Oni: Plzeň.

To nám to krásně jde.

Během poločasu prcháme téměř všichni z kotle na pivko a klobásu. Dohání mě Pitralon. „Několikrát jsem na tebe koukal. A ty fandíš!" rozesmál mě. Říkám mu, že mi tady nic jiného ani nezbývá. On mě však spláchne jednou větou. „Fandíš, ale málo… Dyť je to nula nula."

Během druhého poločasu se tedy odvazuji ještě víc.

Bubeník bubnuje a my všichni zpíváme:

Červenomodrá jééé

Plzeňská Viktorieee

Tým, kterému srdce dám,

s ním nejsem nikdy sám…

Každý popěvek je chytlavý, melodii si budu popěvovat ještě po zápase cestou domů.

Některé z říkánek jsou i vyloženě vtipné. Třeba:

Červená, modrá,

to je Viktorka plzeňská.

Na celým světě,

není krásnější ženská…

V jednu chvíli se neubráním smíchu, to když se spolu s ostatními pouštím do divokého tanečku á la opice. Poskakujeme v kotli za zvuku bubnu. „Hu hu hu hu hu hu," vykřikujeme. Tak tohle by mohli pouštět večer ve zprávách jako Borce na konec, říkám si.

Jenže ať děláme, co děláme, viktoriánům na hřišti to dneska nejde. Gól stále ne a ne padnout. Remízu nechceme! Řve celý kotel, ale s bezbrankovým výsledkem se budeme muset smířit.

Smutná tradice

Do konce zápasu zbývají poslední minuty. Vyvoláváme: David Bakala! Potom Petr Žitník! Nechápu proč, hráči takových jmen nehrají. Pitralon mi ale později vysvětlí, že tyhle pokřiky jsou ke konci zápasu smutná tradice.

„Oba byli jedněmi z nás. Chodili na každý zápas," říká. David ale při výjezdu na jeden zápas do Prahy dostal od pracovníka ochranky ránu pěstí. Spadl a praštil se do hlavy o beton a následkem nárazu ochrnul. Horší osud potkal Petra, který byl hlavním kotelníkem. Ten naskakoval před třemi lety po zápase do vlaku, nezvládl to a bohužel zemřel. Žitovi, jak mu přezdívají, kotelníci vlastně dávají vzkaz, že nezapomněli.

Sudí píská konec. Na ukazateli svítí výsledek Plzeň Dukla 0:0 a na všech kolem mě je patrné zklamání. I tak ale nadšeně tleskají a hráči jim přicházejí až pod kotel poděkovat.

Můj pracovní úkol končí. Ze začátku jsem z něho byla vyděšená, teď to cítím jinak. Bála jsem se těch chuligánů, co všechno ničí a hází dlažební kostky do výkladních skříní. Ale zjistila jsem pravý opak. V kotli jsou normální lidé. Neříkám, že jsou všichni dokonalí, ale mají charisma.

Pro mě byli ten večer Markéta, Pitralon, Protís či Vendy dobrými parťáky.

A věřím, že když mezi ně zavítám znovu, vstřícně mě přivítají a budou stejně milí.

A vyhrajem a padne spousta gólů. Půjde to, jako teď naposledy s Jabloncem!

I když to už jsem viděla jen v televizi…