Jedno využití starých cédeček je známé už po mnoho let. Zahrádkáři je rozvěšují na stromy, aby jejich odlesky plašily mlsné ptáky. Oblíbené byly také nástěnné hodiny nebo závěsy z CD disků, ale lidé si z nich vyráběli i stylové podtácky, svícny, držáky ubrousků, peněženky nebo lapače snů. To byl však teprve začátek.

Ozdoba i dárek

Mezi nejefektnější výtvory patří blýskavé mozaiky vyrobené z kousků rozstříhaných cédeček. Mohou se používat jako vánoční ozdoby, aplikace na oděvy, kabelky i obuv, jako ozdoby květináčů nebo váz, dají se z nich vyrobit efektní rámy zrcadel či fotorámečků, discokoule a také originální šperky. To vše mohou být i tipy na zajímavé dárky.

Jak si usnadnit zpracování disků:

| Video: Youtube

Disky jsou obvykle složeny ze dvou vrstev, takže je třeba tu vrchní "průsvitnou" odstranit. To nejde úplně snadno, proto je lépe DVD nejprve přestřihnout a pak vrstvu odloupnout.

Cédečko je tuhé a pevné, takže není snadné je zpracovat. „Půjde lépe stříhat, když je zahřejete třeba fénem nebo ve vařicí vodě,“ radí na svém blogu šperkařka Zuzana Staňková. V horké vodě by si mělo CD poležet nejméně pět minut.

Nejrozšířenějším způsobem využití starých cédeček je plašení špačků. Ptáci se jejich lesklých povrchů bojí, protože jim připomínají oko dravce, které se zaleskne, jakmile spatří kořist. Ovocnáři staré CD nebo DVD nosiče věší na stromy. Jejich umístění je však potřeba čas od času měnit. Špačci jsou chytří a všimnou si, že se blýskavý strašák nehýbe, a tím pádem je neohrožuje.
Zdroj: iReceptář

Se zpracováním však pomůže nejen teplo, ale i chlad – stačí disk uložit na deset minut do mrazicího boxu. Pokud chceme z nosiče odstranit potisk nebo i stříbrnou fólii, mírně povrch narušíme například poškrábáním, a pak na něj použijeme lepicí pásku, pomocí které potisk nebo fólii strhneme.

Při stříhání čtverečků nebo tvarů na mozaiku či šperky je potřeba opatrnosti. Odstřižené kousky mají tendenci vymrštit se a odskočit, takže hrozí zranění. „CD nebo DVD začněte stříhat směrem dovnitř, ale pozor, nedostřihujte, protože kousky jsou ostré a snadno by mohly někomu ublížit. Potom je z CD odtrhněte a odstřihněte oba okraje,“ doporučuje web Animas.

Připomíná, že duhová barva u DVD by se mohla smýt nebo poškrábat, proto je lépe ji nastříkat odolným lakem. CD není třeba lakovat.

Co všechno se dá vyrobit z cédeček:

| Video: Youtube

Zajímavou pomůckou ke zpracování disků je kancelářská děrovačka. Vyseká z nich malá kolečka vhodná k nalepení nebo výrobě drobných ozdob, a současně mohou dírky na cédečku vytvořit i zajímavý vzor.

Efektní mozaika

Blýskavá strana cédéček se skvěle hodí k výrobě třpytivé mozaiky, kterou pokryjete například dřevěný fotorámeček, okraje zrcadla nebo třeba povrch stolu či tác. Efekt, který mozaikou vytvoříte, je velmi působivý.

Jak vyrobit mozaiku? Z disků si nastříháte potřebné množství kousků. Pak si na předmět, který chcete ozdobit, nanesete lepidlo vhodné na mozaiku a začnete skládat jednotlivé kousky k sobě tak, aby mezi nimi zůstávaly několikacentimetrové mezery. Právě díky jim vznikne efekt mozaiky.

„Jako poslední krok je třeba mezery zaspárovat cementem. Smíchejte jej s vodou v poměru 3/4 cementu a 1/4 čisté vody. Nakonec houbou jemně setřete cement z povrchu, aby zůstal jen ve spárách,“ doporučuje web Animas.

Mozaiku lze použít na ozdobu nejrůznějších malých i velkých věcí: náramků, krabiček na papírové kapesníky, květináčů, šperkovnic i kabelek nebo bot. Kdo má starých disků hodně a nebojí se extravagance v domácnosti, může mozaiku nalepit jako obklad pod kuchyňkou linku. Staré obkladačky není potřeba odstraňovat, mozaika se prý může nalepit na ně.

close Zajímavou mozaiku z cédéček složily před časem děti v Blansku. info Zdroj: Deník/Jan Charvát zoom_in Zajímavou mozaiku z cédéček složily před časem děti v Blansku.

Ubrousková technika

CD či DVD disky snadno proměníte například i v dekorativní podtácky. Skvěle vypadají nejen obháčkované, ale třeba i ozdobené decoupage technikou.

Kromě disků potřebujete ještě bílou akrylovou barvu, lepidlo a ubrousky se zajímavým vzorem, který chcete použít na decoupage. Nejprve kolečkem papíru překryjte otvor v CD či DVD, a poté disk z obou stran natřete bílou akrylovou barvou.

„Vyberte si stranu, kterou chcete dekorovat, po zaschnutí barvy ji potřete lepidlem na decoupage a přiložte na něj část ubrousku, který jste si předtím podle disku obstřihli či s pomocí trochy vody odtrhali. Přitlačte ubrousek, aby se celý přilepil, zapravte případné přesahy, a pak znovu přetřete lepidlem na decoupage, které poslouží i jako lak,“ doporučuje web In odpady.

Pečené šperky

Originální techniku recyklace starých cédeček a výroby zajímavých šperků používá výtvarnice Claudia Soledadová. Z disků odstraní pomocí lepicí pásky stříbrnou fólii, takže jí zbudou průhledná kolečka.

Technika výroby šperků:

| Video: Youtube

Pak z disků pomocí papírových šablon vystřihne tvary, které potřebuje, aby měla vždy dva stejné do páru, a nanese na ně barvu permanentními fixami – buď tón v tonu, nebo použije různé odstíny. Některé tvary Claudia obtáhne fixou, a pak je posype voskem nastrouhaným z dětských pastelek - voskovek.

Na nabarvený kus přiloží shodný, ale nenabarvený tvar, a přitiskne, aby k sobě přilnuly. Pak slepené tvary naskládá na plech vyložený alobalem nebo pečicím papírem a nechá asi deset až 15 minut zapéct v troubě rozpálené na 200 stupňů Celsia. Barva se vsákne, zapečená hmota nepatrně změní tvar a objeví se v ní bublinky, takže připomíná zvláštně vybarvený jantar.

„Jantar“ z cédéček pak Claudia využívá k výrobě šperků.

Hmota s bublinkami:

| Video: Youtube

Podobný postup zvolila i Michigan Muck, která však vyrábí hlavně čtverečky, a z nich po upečení sestavuje mozaiku. K tónování používá akrylové barvy. Nanáší buď jen jednu barvu nebo kombinuje i tři odstíny najednou. Pak k nabarveným čtverečkům lehce přitiskne čtverečky nenabarvené, nechá zaschnout a naskládá na plech vyložený alobalem.

Troubu rozehřeje na 200 až 250 stupňů a tvary 15 minut zapeče. Dvojice spojených čtverečků se spečou, barvy prostoupí a díky vzniklým bublinkám působí hmota prozářeným dojmem.