Soutěž World Nature Photography Awards (Světové ceny fotografie přírody) patří mezi prestižní celosvětové soutěže. Své fotoúlovky sem posílají profesionálové i začínající amatéři. Za rok 2022 podle odborné poroty nejlepší snímek pořídil Němec Jens Cullmann, který zachytil krokodýla.

Finalisté Comedy Wildlife Photography Awards 2022
Nejvtipnější zvířecí fotografie roku? Prdící zebra i bezhlavý tučňák

O svém vítězství se Jens Cullmann dozvěděl prostřednictvím satelitní komunikace. V tu dobu totiž pobýval v národním parku Central Kalahari Game Reserve v Botswaně. „To jsou fantastické zprávy! Jsem tak nadšený,“ přiblížili jeho radost, kterou jistě umocnil i zisk tisíce dolarů, pořadatelé.

„Musel jsem být velmi opatrný, abych krokodýla nevyrušil, i když byl zahrabaný v suchém blátě. Umí vyrazit obrovskou rychlostí na tvora, který by byl natolik hloupý, aby se k němu přiblížil,“ sdělil vítěz soutěže Jens Cullmann.

I. místo v kategorii Zvířata ve svém prostředí - Sascha Fonseca.I. místo v kategorii Zvířata ve svém prostředí - Sascha FonsecaZdroj: se svolením www.worldnaturephotographyawards.com

Světové ceny fotografie přírody byly založeny s vírou, že všichni můžeme vynaložit alespoň malé úsilí, abychom zlepšili stav naší planety. „Opět doufáme, že ukázka těch nejlepších snímků z naší soutěže bude velkou motivaci pro nás všechny, abychom udělali vše, co můžeme, pro ochranu Země pro budoucí generace,“ nechal se slyšet spoluzakladatel soutěže Adrian Dinsdale.

Snímky pořízené pro hodnocení za rok 2022 byly pořízeny ve 45 zemích světa. Již nyní se lze hlásit do nového ročníku, odkaz je ZDE.