Bodová šňůra hokejové Škody Plzeň v extralize se přetrhla. Indiáni v předehrávce 35. kola padli doma s Mountfieldem HK 0:4 a znovu tak ve vzájemných duelech v sezoně uspěli hosté. Západočeši dopláceli na virózou oslabenou sestavu. Premiéru v plzeňském áčku si odbyl útočník Slanina.

Škodovka sice v úvodu vyslala na Růžičku v hradecké brance sérii ran, s nulou ve skóre ale nepohnula. Hosté se postupně zvedli, na Svobodu po přečíslení střílel neúspěšně Lalancette. Na Růžičku zase nevyzrál Adamec.

To hosté ve 14. minutě bleskově využili přesilovku. Svobodu jen po 13 sekundách trestu prostřelil z levého kruhu nekrytý Jergl.

Ve druhé třetině se sice Indiáni snažili těsnou ztrátu smazat, jenže soupeř je do šancí nepouštěl. A když Mertl projel až k Růžičkovi, tak finální přihrávku před odkrytou branku ještě některý z obránců srazil.

To Mountfield byl v závěru prostřední periody produktivní. Využil soupeřových chyb. Plzeňské vyhození zastavil Jergl, vrátil puk před branku a špatně bráněný Perret skóroval. A krátce poté už na 3:0 pro Hradec zvýšil zblízka se štěstím Eberle. Mezi střelce se zapsal hned v prvním utkání po své výměně z Mladé Boleslavi.

„Nehrajeme s pukem, nedokážeme si přihrát na dva metry, to je náš problém,“ zlobil se plzeňský útočník Kodýtek.

Změnu k lepšímu nepřinesla ani poslední část.

V přesilovce zahrozil z voleje Kodýtek, ale Růžička zakročil. Neuspěl ani Hrabík z dorážky. Ve zbytku času už Škodovka nic zásadního nepředvedla.

Svoboda ještě zasáhl proti Lalancettovi, jenže v závěru pak Eberle druhým gólem v zápase zpečetil výhru Východočechů. Růžičku mohl o nulu připravit Mertl, jen však potvrdil zmar plzeňského týmu. Ačkoliv gólman upadl, ránu kryl.

V neděli čeká Indiány výjezd do Třince.

Hlasy trenérů:

Petr Kořínek (Plzeň): „Do první třetiny jsme vstoupili slušně, bohužel nás srazila branka v oslabení. Ve druhé části jsme inkasovali další dvě branky, navíc hodně laciné, skoro vlastní, což nás následně hodně zlomilo. Ve třetí třetině jsme již neměli síly na zvrat, měli jsme malý tlak do brány, navíc jsme se nedokázali ani udržet v pásmu. Soupeř byl jasně lepší a po zásluze vyhrál.“

Tomáš Martinec (Mountfield): „Vítězství nás samozřejmě těší, v Plzni se nevyhrává lehce. Podali jsme velmi dobrý výkon, navázali jsme na poslední utkání s Třincem. Důležitý byl pro nás první gól, který jsme dali z přesilové hry. Ve druhé třetině jsme poté během minuty přidali další dvě branky, čímž se zápas zlomil. Následně jsme byli zodpovědní. Jsem rád i za brankáře Růžičku, který vychytal čisté konto.“

Obránce David Jiříček slaví v semifinále se Švédy gól, jímž souboj v závěru třetí třetiny posunul do prodloužení.
Jířův gól v poslední minutě? Fantazie, chválí Martin Straka

Škoda Plzeň – Mountfield HK 0:4

Třetiny: 0:1, 0:2, 0:1. Branky a nahrávky: 14. Jergl (McCormack, Cingel), 37. Perret (Jergl), 38. Eberle (Cingel), 56. Eberle (Cingel, Lev). Rozhodčí: Kika, Sýkora – Brejcha, Komárek. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Střely na branku: 17:25. Diváci: 4 192.

Plzeň: Mi. Svoboda – Kvasnička, Zámorský, Houdek, Kaňák, Malák, Piskáček – Schleiss, Kodýtek, Hrabík – Slanina, Holešinský, Lang – A. Dvořák, Mertl, Rekonen – Dáňa, Bitten, Adamec.