Rozhodující krok k vítězství udělala Plzeň bouřlivě povzbuzovaná svými fanoušky už v prvních dvou třetinách, v nichž soupeři odskočila do vedení 2:0. I když poté Oceláři ještě snížili, Škodovka s přispěním skvělých zákroků gólmana Frodla, který pochytal 24 třineckých střel, už náskok uhájila. Navíc kapitán Gulaš potom 48 sekund před koncem třetí gólem definitivně potvrdil vítězství Plzně.

Část plzeňských příznivců sice při zápase oblékla oranžové vesty signalizující nespokojenost se snahou klubu umravňovat způsob fandění, ale jinak se kotel od prvních minut hnal hlasitě svůj tým za úspěchem. Bez vulgarit a urážek.

Šlo o hodně. Předtím třikrát poražená Plzeň odvracela hrozbu konce sezony.

Hned v úvodu domácím zatrnulo. Marcinkova střela propadla za Frodla, ale některý z beků ještě puk před čárou odpálil.

Třinecký Gernát poté před vlastní brankou srazil Kováře, Škodovka sice následnou přesilovku nevyužila, ale pokračující tlak zúročila. V útočném pásmu rozjela kombinaci, Gulaš zpoza branky přiťukl puk zpátky a Pour v běžící šesté minutě otevřel skóre.

To domácí uklidnilo, ale dál se odvíjel vyrovnaný zápas.

Moravčíkovo nahození třinecký Hrubec vyrazil jen před sebe, Eberle však z dorážky neuspěl a hosté přečkali i situaci po Strakově nahození, které si málem srazili kotouč do vlastní sítě.

Chvíli měla navrch Plzeň, chvíli Třinec.

Škodovka sice dostávala soupeře do problémů svým napadáním, ale chyb v třinecké rozehrávce nevyužila. Jako Kovář, který zachytil puk na mezikruží, ale blafák ke gólu nedotáhl. Stejně jako poté nadvakrát neuspěl Indrák.

Ani jednogólové manko nepřinutilo hosty k nějakému bezhlavému útočení a obezřetně hrála dál také Škodovka.

Oceláři měli možná o něco víc ze hry, ale Indiáni se ubránili v oslabení a poté přečkali asi nejnebezpečnější moment. Adamský zkusil kličku do bekhendu, ale Frodl švihem lapačky nebezpečí zlikvidoval.

Hosté pak doplatili na dvouminutový trest Draveckého za vyhození puku mimo led. Plzni se přesilovka sice nevedla, jenže vyhozený puk zastavil nechtěně jeden z třineckých hráčů, zmocnil se ho Indrák, najel před Hrubce a a vymetl horní roh.

Jenže do konce stále chyběla spousta času.

Ve třetí třetině to před plzeňskou brankou často hořelo, ale gólman tým držel.

Když plzeňská obrana nechala operovat před brankou Růžičku, tak ho Frodl dokázal vybruslit a střelu z úhlu už zblokoval některý z hráčů.

A při následném přečíslení Vrány s Růžičkou se brankář bravurně přesunul proti zakončení druhého z hostů. Zlikvidoval i nebezpečné střely Chmielewského.

Až v 50. minutě Frodl v závaru před svou klecí sice několikrát zakročil, ale na Polanského dorážku už nestačil.

Povzbuzení hosté se ještě snažili vyrovnat, ale Plzeň do vážnějších šancí Oceláře nepouštěla. Navíc hrozila z rychlých protiútoků. Soupeře dobrým napadáním nepustila ani ke hře bez gólmana a v závěru potřetí skórovala. Po buly se Indiáni udrželi v třineckém pásmu, Gulaš projel zleva před Hrubce a odrazem o tyčku zpečetil důležitou výhru.

Indiáni tak poprvé v sezoně dokázali doma porazit Třinec a v pondělním duelu na ledě Ocelářů se poperou o postup do finále.

Hlasy trenérů:

Ladislav Čihák (Plzeň): Chtěli jsme začít aktivně, dobře bruslit a napadat. Dařilo se nám to a šli jsme brzy do vedení, důležitý byl gól na 2:0. Věděli jsme, že to stále nebude jednoduché, ve třetí třetině tam byly dobré pasáže, ale také velmi nervózní se ztrátami puku. Soupeř to vycítil a snížil. Ačkoliv jsme inkasovali a soupeř byl na koni, tak jsem rád, že jsme následné minuty ustáli a vrátili jsme se k naší hře. Hráli jsme více na puku. Chtěl bych moc pochválit tým. Po psychické stránce to nebylo nic jednoduchého, ale zvládli jsme to perfektně a rozhodne se až v Třinci.

Václav Varaďa (Třinec): Mrzí nás nepovedený začátek. Sice jsme měli první šanci, kotouč poskakoval na brankové čáře, ale gól jsme nedali. Domácí nás rozebrali akcí po přesilové hře. Nedaří se nám nikdy skórovat jako první. Ve druhé části se hra srovnala, Plzeň však výborně bruslila a napadala. Ve třetí části jsme to nezabalili, vytvořili jsme si dobré šance, ale zkrátka jsme je nedokázali využít. Mohlo to tam padnout, nepadlo, takový je sport. V semifinále jsou zápasy vždy vyrovnané. Rozhodne se až v sedmém zápase v pondělí a my se na to dobře připravíme.

HC ŠKODA PLZEŇ – HC OCELÁŘI TŘINEC 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Pour (Gulaš, Čerešňák), 36. Indrák (V. Němec), 60. Gulaš (Kovář) – 50. Polanský (Adamský).
Rozhodčí: Pešina, Šír – Ondráček, Špůr.
Vyloučení: 4:5.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 25:25.
Diváci: 6116.
Nejlepší hráči: Dominik Frodl – Vladimír Dravecký.
Stav série: 3:3.

HC Škoda Plzeň: Frodl – Moravčík, Čerešňák, Pulpán, Jones, Vráblík, L. Kaňák – Pour, Kovář, Gulaš – V. Němec, Kracík, Indrák – Stach, Nedorost, Kratěna – Straka, Kodýtek, Eberle – Preisinger. Trenéři: Čihák, Hanzlík a Špaček.

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Dravecký, Gernát, Galvinš, D. Musil, Husák, M. Doudera – Chmielewski, P. Vrána, Růžička – Werek, Marcinko, Hrňa – Adamský, Polanský, Svačina – Cienciala, M. Kovařčík, O. Kovařčík. Trenéři: Varaďa, Zadina a Raszka.