Kajínka v roce 1998 odsoudil Krajský soud v Plzni na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu v Plzni a další trestné činy. Recidivista opakovaně usiloval o obnovu procesu a bojoval o propuštění. Dočkal se v roce 2017, kdy mu prezident Zeman udělil milost. Kajínek ale dostal sedmiletou podmínku. Pokud by spáchal trestný čin, a to i neúmyslný, vrátil by se za mříže. Celou dobu jeho chování sledoval plzeňský soud. „Každý rok se vypracovává zpráva o plnění podmínek milosti odsouzeného, která se zasílá ministerstvu spravedlnosti. Vypracovává se základě vyžádaných podkladů, jako jsou zprávy o chování, opis rejstříku trestů a přestupků a podobně,“ vysvětlila mluvčí KS Plzeň Jana Rubášová.

Všechny předchozí zprávy obsahovaly sdělení, že Kajínek podmínky udělení milosti plní. Dá se očekávat, že stejná bude zpráva i za poslední rok, kterou v následujících týdnech vypracuje soudce Tomáš Bouček, byť měl vloni Kajínek na Žďársku dopravní nehodu. „Zpráva bude zaslána standardně ministerstvu spravedlnosti. To ji poté dodá Kanceláři prezidenta republiky,“ uvedla Rubášová a zdůraznila, že právě prezidentská kancelář rozhodne o tom, zda Kajínek splnil podmínky Zemanova pardonu. Dá se očekávat, že rozhodnutí bude pro omilostněného recidivistu příznivé.

Nehoda Jiřího Kajínka.
Nejznámější omilostněný vězeň Kajínek naboural u Plzně svůj černý vůz

Jiří Kajínek se v den, kdy mu skončila podmínka, oženil se svou partnerkou Magdou. Ač avizoval, že bude i po propuštění usilovat o obnovu procesu, aby dokázal svoji nevinu, v uplynulých sedmi letech u Krajského soudu v Plzni o ni dle informací Deníku nepožádal.