Veselovskyy, který žije v ČR si pět let, školačku z Plzně znal. Na podzim roku 2022, tedy v době, kdy jí ještě nebylo ani 15 let, s ní měl nejméně třikrát pohlavní styk. Pak se přestali vídat, ale kontakty úplně nepřerušili. Vloni 8. srpna Ukrajinec dívku vylákal k řece poblíž areálu střelnice v Plzni-Lobzích. Na to, co chystal, byl vybaven. „Měl s sebou v batohu mimo jiné lepicí pásku, igelitové pytle, zalamovací nůž, další nůž a lahev roztoku SAVO,“ uvedl státní zástupce Jiří Richtr. Mladík podle obžaloby dívku spoutal lepicí páskou, povalil ji na zem, svlékl ji a vykonal na ní soulož. Pak ji odvedl k nedalekému lesíku, kde ji měl pod pohrůžkou přinutit k orálnímu sexu.

Brutálního násilníka Viktora Veselovského poslal Krajský soud v Plzni na 19 let za mříže do věznice se zvýšenou ostrahou. | Video: Deník/Pavel Bouda

Poté ji pořezal na krku a řekl jí, že „než vykrvácí, bude to trvat dva dny, takže má na výběr mezi rychlou a nebolestivou smrtí, nebo dlouhou a bolestivou“, a jelikož dávala najevo, že nechce ani jednu z možností, bodl ji nožem do krku. Dívka poté padla k zemi a předstírala, že je mrtvá. Ukrajinec poté ve snaze zabránit svému odhalení podle obžaloby dívku svlékl, zabalil ji do pytle, nalil jí na hrudník a přirození SAVO a shodil ji ze srázu do lesního porostu, kde ji zakryl větvemi.

Soudní znalec z oboru soudního lékařství Hynek Řehulka soudu řekl, že školačka měla velké štěstí, že nůž nezasáhl žádnou z tepen, jinak by byla přímo ohrožena na životě.

Veselovskyy se přiznal jen k pohlavnímu zneužití a tomu, že Plzeňanku zranil nožem. Pak se podle svých slov v panice pokusil zbavit těla. Řekl, že ho mrzí to, co udělal, a že je štěstí, že školačka přežila. „Chci se jí omluvit. Doufám, že bude mít krásný život a že na mě brzy zapomene. Chci se omluvit i své rodině a své přítelkyni. Chci si odsedět trest a být lepším člověkem,“ prohlásil v závěrečné řeči mladý Ukrajinec. Jeho obhájce Petr Brožovský řekl, že ve spise není jediný přímý důkaz, že by jeho klient spáchal vše, co je uvedeno v obžalobě. Za adekvátní trest by považoval 11 let ve věznici s ostrahou. Jeho klient je dle něj v podstatě dítě, které si jen hraje na drsňáka s nožem.

Naopak zmocněnkyně poškozené Tereza Rogová uvedla, že se obžalovaný zachoval mimořádně amorálně, a připomněla, že mladík je podle znalců pro společnost nebezpečný, je fascinován násilím a má sklony k sadismu. Dále konstatovala, že oběť trpí kvůli znásilnění, útoku nožem a následnému jednání obžalovaného posttraumatickou stresovou poruchou. Státní zástupce Jiří Richtr navrhl pro obžalovaného 18 let vězení. Připomněl, že mladík vraždu plánoval a byl na ni vybaven.

Senát v čele se soudkyní Helenou Przybylovou však poslal Veselovského na 19 let do věznice se zvýšenou ostrahou a musí také zaplatit poškozené jako náhradu nemajetkové újmy 135 tisíc korun a dalších 350 tisíc korun za duševní útrapy.

Soudkyně Przybylová ve svém odůvodnění uvedla, že vzhledem k závěrům znalců, že obviněný je aneticko – psychopatická osobnost bez možnosti léčení, je výše trestu zcela na místě. „Soud má zato, že svůj čin nespáchal v nepříčetnosti, jak tvrdila obhajoba, ale s rozmyslem. Poškozená si navíc ponese následky na svém zdraví dlouhodobě, ne-li celý život. Obžalovaný ani neprojevil za celou dobu žádnou upřímnou lítost. Jedinou polehčující okolností je jeho věk těsně nad hranicí zletilosti,“ prohlásila Przybylová.

Veselovskyy se proti rozsudku ústy svého obhájce na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu pro odvolání.