Děje se tak po úterním zasedáním vlády, která přijala preventivní bezpečnostní opatření v souvislosti s prvním stupněm ohrožení terorismem, jenž bude kvůli bezepčnosti při blížících se velkých sportovních akcích u nás i v Evropě platit do 30. září.

„Působení policistů v takové výstroji a výzbroji je ryze preventivním bezpečnostním opatřením. budeme na území Plzeňského kraje, stejně tak jako na jiných místech v České republice, posilovat výkon služby u vytipovaných objektů nebo u vybraných sportovních, kulturních či společenských akcí,“ vysvětlil policejní mluvčí Pavla Burešová. Jednou z prvních akcí, které se tato přijatá preventivní bezpečnostní opatření budou týkat, jsou Slavnosti svobody, jež se budou konat v Plzni od 3.-6. května.

Stejně tak policisté posílí výkon služby i na některých dalších zájmových místech, která si svou povahou vyžadují vyšší pozornost. „Věnovat se budeme v rámci zvýšeného výkonu služby v souvislosti se silničními kontrolami mj. také převozu zbraní nebo pyrotechnickeho materiálu. Stejně tak se budou kolegové ze služby kriminální policie a vyšetřování zaměřovat např. na monitoring virtuálního prostředí a na případné projevy radikalizace ve společnosti,“ vyjmenovala dále Burešová.

Zvýšená bezpečnostní opatření reagují na blížící se mistrovství světa v hokeji, které se v Praze a Ostravě koná od 10. do 26. května, ale také následné mistrovství Evropy ve fotbale v Německu a olympiádu v Paříži. „Nezvyšuje se stupeň ohrožení terorismem, pouze se upravují daná opatření v rámci prvního stupně. Jde o preventivní opatření, nikoli o reakci na jakoukoliv informaci z bezpečnostní komunity," citovala ČTK po zasedání vlády ministra vnitra Víta Rakušana.