Ovšem, stane se tak za účelem uměleckým. Dnes, v 17 hodin, bude totiž ve zmíněných prostorách vernisáží zahájená další výstava tohoto výtvarníka, jíž vezme s sebou návštěvníky do Tichomoří.

Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří se do Prahy nedostanou. Obrazy našeho krajana mohou vidět v takzvaném Zeleném domě (č. 80) na Masarykově náměstí.

„Pětaosmdesát věcí jsem rozvěsil a rozložil po stolech, ale je možné si prohlédnout i další čtyřicítku mých děl, která čekají v regálech. Uspořádal jsem to jako v galerii," usmíval se Sedláček.

Po odchodu z Čech čerpal malířské vědomosti v Itálii, Holandsku a také Americe, usadil se pak na Manhattanu. Tvořil i v Japonsku, ale nakonec se usadil na Havaji a jak se vyznal místem, kde se mu maluje nejlépe, jsou Filipíny. „Nejsem spjatý s městem, ale s přírodou. A pokud jde o Filipíny, tam nepracuji, nezajímá mě, co si zákazníci žádají, tam tvořím podle svého. To je opravdu Sedláček," vyznal se.

Pokud se ho zeptáte na ateliér, řekne vám, že tím nejlepším je místo, kde právě maluje. Ať už je to mořský břeh, loď, zahrada, ale nevyhýbá se ani opravdovému ateliéru. V něm však pobývá málo, specializuje se na to, aby zachytil atmosféru místa a okamžiku. „Stačí chvíle, máte jiné světlo a všechno vypadá jinak," říká. Proto také dává přednost pastelům, s nimiž se dá pracovat rychle. Olejomalby si nechává na náměty, jimž se může věnovat déle.

„Už potřebuju malovat. Příprava výstav je důležitá, když ale nesáhnu na nový obraz čtrnáct dnů, pomalu z toho cvokatím," sdělil. Nicméně divácká návštěvnost a zájem o jeho práce ho těší.

Výstavní prostory v Zeleném domě pro něj navíc mají jedinečnou atmosféru. „Je tu pozitivní energie, díky proskle- nému stropu dobré světlo a vedle toho pro mě má místo kouzlo v tom, že pod střechou tohoto stavení býval ateliér lidové školy umění. V ní jsem začal získávat výtvarné vzdělání," prozradil.

Dnes je na něj ale zvědavé další publikum, Praha čeká na dobytí.