K významnému životnímu výročí, osmdesátce, kterou oslaví spolu s prvním jarním dnem, sobě i druhým nadělil hezký dárek: Povídání o Brdech. Pod tímto jménem knížku vydala agentura AM art Rokycany. Její představitel Petr Kůs, uvedl: „Už před šesti lety jsme téma vydávali jako sborník Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech. Tehdy mě text zaujal a říkal jsem si, že by stál za vydání v knižní podobě.“ AM art ale není vydavatelstvím ani nakladatelstvím, takže si vyžádalo dost úsilí, než se záměr zdařil.

„V případě vydávání regionální literatury, zejména v tak malém okrese jako je Rokycansko, jsou vždy základem finanční prostředky. Abychom udrželi příznivou cenu pro čtenáře, musí se nutně každý takový počin dotovat. V případě Povídání o Brdech podal pomocnou ruku Plzeňský kraj, zejména radní Václav Koubík, který si vydání knihy vzal za své. Proto se také třiadvacátého března (v 16 hodin) ujme křtu knihy v muzeu,“ dodal Kůs (na snímku).

Víte, ze kdy se zachovala nejstarší písemná zmínka o vztahu lidské společnosti k lesnímu bohatství naší země? Je v soudním zákoníku pro lid Velkomoravské říše z r. 865. Máte povědomí o hospodaření s tímto bohatstvím a vesnicích, které se v oblasti vyskytovaly? O bojích, které se tu udály? To vše a spoustu dalšího knížka přiblíží.