„Před čtrnácti dny jsme pořádali Šmoulí den. A přestože u nás máme jen čtyři školáčky, přilákala tahle akce padesát kluků a děvčat," pochlubil se starosta Jiří Rys. Poznat ho v sobotu nebylo však jednoduché. Pořadatelé keltské slavnosti totiž po loňské nesmělé premiéře zvolili dobové oděvy z éry dávno před naším letopočtem. Připomněli tak nález nejvýznamnějšího pokladu tohoto kmene na českém území i jejich zvyky. Pozvali sdružení Daoine Ceilte, věnující se historii i šermu. Instruktáž obnášela například ošacení bohatých či chudých Keltů nebo prezentaci řemesel. Ředitelka stupenské devítiletky Jaroslava Auterská (dorazila za svými kolegyněmi) neodolala a vykovala si pravěký peníz: „Je to moc hezký talisman. Dnešek je ostatně hektický, protože už ráno jsem v Břasích oddala naši zaměstnankyni Janu Hradeckou. Podařilo se jí svatbu dokonale utajit, takže učitelky budou v pondělí překvapeny, že se potkávají s paní Vrbovou."

Vraťme se ale do prosluněného Chlumu, kde kolorit dotvářela skupina Corchen z Kladrub u Stříbra, věnující se irské hudbě. Děti neodolaly a svezly se chlumským expresem.

Další událostí bude ve vesnici oslava jubilea sboru dobrovolných hasičů. Chystána je na 18. srpna a jde o 105. narozeniny.