„V zimních měsících platí pro zaměstnance hamru normální provoz od pondělka do pátku, a to se týkalo ještě i břez- na. Na sezónu se ale, vzhledem k nutnému víkendovému provozu v zařízení, mění pracovní režim na dny od středy do neděle. Vzhledem k tomu začínáme až dubnem,“ uvedla za muzeum Eva Slatkovská. 

Důvod spočívá i v tom, že většinou bývá zařízení hamru dlouho zamrzlé a březen je vyčleněný na nutnou údržbu.
Letos se navíc přidaly práce na vodním kanálu, kde se na několika místech propadla zemina. Firma, jež rekonstrukci vodoteče dělala v rámci akce dotované Evropskou unií, tento týden v záruce opravuje. Jiné větší léčení památku do konce roku nečeká.

„Vantroky jsou vyměněné, kanál vyčištěný, hamr je v pořádku. V tomto roce jsme se pustili do dvou jiných akcí,“ informovala ředitelka muzea Miroslava Šandová. „Jednak výstavby nové přírodovědné expozice, na níž už se intenzivně dělá. Strop, evokující dojem stromu, je hotový, do šestého by měla být dokončená i dubová podlaha, která je s ním vzhledově kvůli celkovému záměru propojená,“ objasnila ředitelka. Doplnila, že souběžně začíná úprava nově získaných prostor depozitáře. Pokud vás zajímá, kdy máte vyrazit na Hamernický den, zatrhněte si datum 19. května.