„Soutěžními pracemi mohli zájemci přehlídku grafické tvorby obeslat nejpozději do konce června. Do soutěže se 188 pracemi přihlásilo pětašedesát autorů ze třinácti zemí Evropy,“ vypočítávala za organizační tým Miroslava Šandová, ředitelka Muzea dr. B. Horáka, kde se bienále opět koná.

„Tradičními účastníky akce jsou výtvarníci z Česka, Slovenska, Polska, Bulharska, Srbska, Litvy, Německa a Rakouska. Řada z nich se do soutěže hlásí opakovaně a dopisy, které přidali k přihláškám, vypovídají, že se do Rokycan vrací rádi i osobně,“ pochlubila se úspěchem.

O tom, že Rokycanské bienále grafiky má už ve výtvarném světě jméno a jeho ohlas se šíří i do dalších, zatím „nepodchycených“ oblastí, svědčí přihlášky grafiků z dalších zemí. „Oproti předchozím ročníkům se objevily i práce z Řecka, Rumunska, Švédska, USA a po první vlaštovce z Brazílie, hned na prvním bienále, kterého se zúčastnila paní Brich, teď z Brazílie dorazily práce dalších autorů. Zajímavé je, že jsou to původem Afričané,“ sdělil Kůs. „Vedle toho, že přibyli autoři z dalších zemí, je zvláště potěšitelné, že se na bienále hlásí uznávaní výtvarníci,“ hodnotil.

Porota tentokrát zasedla ve složení Slavěna Jandová (Západočeská univerzita Plzeň m), Jana Potužáková (emeritní ředitelka Západočeské galerie) a Václav Zoubek (akademický malíř a ředitel Rabasovy galerie v Rakovníku). Shodli se, že s hodnocením to letos nebylo nijak lehké: „Práce byly vzácně vyrovnané,“ konstatovali.

Hodnocení se vedlo dvoukolově. „V konečném pořadí získá jeden z autorů hlavní cenu s finanční odměnou ve výši deseti tisíc korun,“ informovala ředitelka Šandová. Na výtvarníky ale ještě čekají ceny Plzeňského kraje, ministerstva kultury, města Rokycan a sponzorů. Několik autorů obdrží také čestná uznání poroty.

Ačkoli výsledky jsou už známé, oficiálně se je veřejnost dozví až 11. září, při vernisáži výstavy, která zpřístupní všechny zaslané práce. Uskuteční se v 16 hodin zmíněného dne v Muzeu dr. Bohuslava Horáka. „Protože řada autorů přislíbila účast, mají se všichni zájemci o grafickou tvorbu na co těšit,“ říká Šandová.