Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnazisté se změnili v muzejníky

Rokycany - Osobnosti a řemesla se staly hlavní náplní akce, na níž mladí průvodci Muzea dr. B. Horáky pozvali své spolužáky z primy rokycanského gymnázia.

26.6.2014
SDÍLEJ:

SEDM MLADÝCH PRŮVODCŮ vzešlo ze spolupráce Muzea dr. B. Horáka a Gymnázia Rokycany. Na snímku jsou při výkladu tři Iva Hrušková (zprava), Adam Planeta a Klára Daníčková.Foto: Deník/Božena Šopejstalová

Zároveň se také jednalo o poslední etapu poznávání muzejních sbírek. Obdobnou formou se s nimi děti seznamovaly celý rok.

„Tentokrát jsme nezvolili jen cestu povídání. Pro zpestření, ale i upevnění vyslechnutého a uvědomění si souvislostí, mají mladí ´muzejníci´ pro své hosty připravenou i řadu hádanek," vysvětlila renomovaná průvodkyně Lenka Janoušková. Po ruce měla pohotově i košíček s drobnými odměnami pro úspěšné luštitele. Nejvíce si pak studentíci považovali penízku raženého v hamru přináležejícím k muzeu. Nejdříve se ale od Báry Hanžlové, Kláry Daníčkové, Adama Planety, Ivy Hruškové, Kristýny Tesařové, Terezy Otcové a Mariana Talána dozvěděli spoustu novinek k cechovnímu dění v královském městě. Třeba, že nejstarší byl sladovnický, nebo že pracovní doba bývala 14 až 17 hodin. Některé zase překvapilo, že šicí stroj se objevil v polovině 19. století, že valcha už představovala pokrok v praní a podobně. Pro oživení se pak zástupci každé profese, náležitě i vystrojení, pustili také do vyprávění pohádky o ní. Jejich počínání se v závěru opět neobešlo bez hádanky.

Ti, co se celou dobu snažili, na tom vydělali. Ve finále totiž nejúspěšnější z nich byli přijati za učedníky cechů. Kolego-vé ale spolužáky nijak nešetřili. Od Kláry, Adama a Ivy na jejich adresu zazněla i výtka. Dlužno ale říci, že vědomosti ji mnohonásobně převýšily a třídní primánů Renata Wün-schová s kolegyní Hanou Wag- nerovou byla na všechny své svěřence pyšné.

Autor: Božena Šopejstalová

26.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Uhynulá ryba. Ilustrační foto.

V Příkosicích uhynuli jeseteři

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Cheznovice načepovaly Radnicím desítku

Rokycansko – Kanonýři měli v devátém kole fotbalového okresního přeboru nabito! V pěti zápasech nastříleli 34 branek, což průměr téměř sedm gólů na jedno utkání!

Naši prvňáci ze ZŠ ul. Míru, Rokycany

Rokycansko - Ve středu 18. října najdete v Rokycanském deníku prvňáky z 1. B ze ZŠ ul. Míru, Rokycany. Nezapomeňte si koupit noviny.

FOTO: V Dobřívě se dařilo Mlečickým a dětem z Mirošova

Dobřív – Areál u vodního hamru v Dobřívě byl v sobotu zadaný pro dětské hasiče. Uskutečnilo se zde okresní kolo soutěže Plamen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení