Stojící muzikanti, stojící publikum a na pódiu opuštěný dirigentský pultík se zavřenou partiturou, obklopený květinami. Zpěvačka Zdenka Krauslová chvějícím hlasem zahajovala koncert a zamžené oči ostatních na jevišti i v sále dokazovaly, že jsou na tom stejně.

„Tenhle orchestr je Františkovo dítě a byl to právě on, který nás od prvních nesmělých muzikantských krůčků dovedl tam, kde dnes kapela je. Díky jeho práci vešla Hrádecká kapela do širokého povědomí posluchačů, pomohl nám k úspěchům a oceněním na mnoha festivalech doma i v zahraničí,“ připomněla.
Vstoupení, která pro posluchače Lukeš připravil a spolu s Hrádeckou kapelou, Velkým dechovým orchestrem a Big Bandem během dvaceti let odehrál se rovná 473. Toho k výročí republiky se už nedočkal. Jeho památku přítomní uctili. Ne minutou ticha, ale potleskem. Potom orchestr spustil. Poprvé bez někoho, kdo by je vedl.

Zvažovali, jestli vystoupení uskutečnit. Ale nastoupili - na přání rodiny a jako výraz poděkování kapelníkovi. Začátky lehkými poklepy zezadu naznačoval Ivoš Čermák, jen u několika specifických skladeb si před kolegy stoupl trumpetista Jaroslav Pražan. Plni emocí hráli bez přestávky a průvodního slova dvě hodiny. Naposledy tak zazněl program připravený Františkem Lukešem.

„Byl to smutný večer, ale zároveň také krásný,“ konstatovala Hana Šnajdrová, která někdejšího žáčka Františka k muzice přivedla. „Je těžké si představit, jak bude tahle kapela existovat dál, a není divu, že sami zatím nevědí,“ zvažovala. „Asi fungovat bude, ale ne tak, jak to dělal on. Dokázal mimo jiné této práci přinášet osobní oběti a takových se opravdu moc nenajde,“ mínil kapelník Berounské šestky Vladimír Mužík a Lukešův kamarád.

„Hrádecká kapela je uvnitř nejen kamarádská, ale i dost rodinná záležitost. Působí tu vedle sebe generace. Táta zpívá, já s dcerou Lucií hrajeme. Takových je víc a chceme, aby mladí, když už se něco naučili, pokračovali,“ uvedl Pavel Kabourek. „Hrozná rána je to ale pro všechny,“ řekla vedoucí hrádeckého kulturního domu Helena Krtilová. „František nám všem bude moc chybět. Vychoval si ale spoustu muzikantů, a tak věřím, že už kvůli němu budou pokračovat,“ dodala.

Příští týden bude Hrádecká kapela jednat o svém dalším osudu s představiteli města.