I takto se dá charakterizovat Messierův maraton, který se letos mimořádně vyvedl. Během víkendového ´běhu na dlouho trať´ padl dokonce rekord v počtu spatřených nebeských objektů. Svoje bezprostřední zážitky popsal Karel Halíř, ředitel rokycanské hvězdárny.

Přes 100 objektů
V prvním dubnovém víkendu se na Hvězdárně v Rokycanech uskutečnil další ročník Messierovského maratónu. Od roku 2003 se zde již podeváté sešli příznivci této zvláštní astronomické „sportovní“ disciplíny. Je až zarážející, jak nepřející bylo počasí k těmto setkáním. Několikrát se podařilo zahlédnout hvězdnou oblohu v mezerách mezi mraky, ale ještě častěji hustá oblačnost či dokonce déšť pozorování o vybraném pozdně zimním či časně jarním víkendu zcela zhatila. To byl také důvod postupného zavádění domácího Messierovského „předvíkendu“, týdne a letos dokonce celého měsíce.

Pravděpodobnost příznivého počasí se tím alespoň částečně zvyšovala a s tou přišly i první výsledky a „rokycanské“ rekordy. Do letošního roku platila hodnota maximálního počtu napozorovaných objektů během jedné noci 69, ustavená M. Rottenbornem v roce 2008.

Ale hned první den letošního měsíčního intervalu „domácího“ maratónu ukázal, že rok 2011 může všechno změnit. Na hvězdárnu totiž přišel mail od Jirky Kubánka, který v noci z 1. na 2. 3. nad obcí Bzová vyhledal za pomoci svého 93 mm refraktoru neuvěřitelných 100 objektů Messierova katalogu.
Ani takový úvod, jak se ukázalo v dalších dnech, nebyl zdaleka koncem překvapení. Nádherné předjarní počasí první březnové dekády s klidnými jasnými nocemi vybudilo k aktivitě další pozorovatele. Z 5. na 6. března u obce Milíře pozoroval svým 150 mm Newtonem oblohu Michal Bareš. A výsledek jeho desetihodinového snažení? 101 položek známého katalogu a další rekord! Do třetice se o další dvě noci později (7./8. 3.) do boje zapojil Michal Rottenborn. A také jeho výsledek stál za to. Sometem Monar nedaleko obce Hradčany na průzračné obloze našel znovu 101 objektů a navíc za rekordních 8 hodin 57 minut, čímž se opět vrátil na pomyslnou špici messierovského peletonu.

Vyčištěná obloha
Když se v pátek 2. dubna scházeli příznivci astronomie z celého západočeského kraje na rokycanské hvězdárně k pozorovacímu víkendu věnovanému vyvrcholení messierovského měsíce, nikdo nevěřil v to, že by se v rekordních tabulkách mohlo letos ještě něco změnit. Cílem bylo dosáhnou pouze lepšího výsledku než ostatní přítomní a vyhrát oficiální „měřený“ závod. Páteční počasí však ukázalo téměř třicítce přítomných svou obvyklou tvář a proměnlivá oblačnost většinu odradila i od toho vůbec vytáhnout svůj dalekohled.

V sobotu se však obloha začala čistit. Prakticky na celé odpoledne byli účastníci pozorovacího víkendu „zavřeni“ v zatemněném přednáškovém sále. Na úvod zhlédli video s tematikou „Byli Američané skutečně na Měsíci?“ a následně ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy, Marcel Grün, ve své poutavé přednášce vzpomínal na prvního kosmonauta světa Jurije Gagarina, od jehož letu za několik dnů uplyne právě 50 let.

Po skončení tohoto programu všichni napjatě sledovali stoupající rolety v oknech přednáškového sálu a pohledy se upřely na dění nad obzorem. Světe, div se – spatřili jsme modrou oblohu. Nebe mělo připravené jeviště pro velké večerní představení. Se zatemňující se oblohou začaly na terase hvězdárny i po celém areálu vyrůstat jako houby po dešti nejrůznější dalekohledy. A kupodivu i to jasná obloha ustála a vydržela. Krátce po deváté hodině se nad Rokycany rozsvítil záblesk Iridia o jasnosti -7 mag a po tomto stylovém startu se v připravených itinerářích pozorovatelů začaly objevovat první zápisy o vyhledaných objektech. Jasné počasí přilákalo i několik návštěvníků, kteří se přišli podívat co, že to ti astronomové mají za maraton a alespoň podle svých slov zcela nadšeni odcházeli již za hluboké noci domů.

Více naleznete přímo v Deníku.