Zároveň tvoří součást nové expozice nazvané Od nápadu k realizaci aneb Divadelní kostýmy a jejich návrhy. Jimi do Rokycan vstupuje Divadlo J. K. Tyla z Plzně. „Jsme třetím místem, které dostalo tuto příležitost; po mázhausu plzeňské radnice a Tachově. V něm ale nebyly k vidění oděné figuríny,“ informovala mezi návrhy kostýmů rozmanitých postav k desítkám představení Jana Nobilisová.

Výstavní panely kolem se náčrty jen pestřily. „Při chystání této expozice nám radami hodně pomohla Alena Milevová z propagačního oddělení divadla a zprostředkovala i úvodní vystoupení plzeňských umělců,“ dodala Nobilisová.

Za soubor operety a muzikálu divadla se při vernisáži v Rokycanech slavnostní role ujala Soňa Borková a doprovodil ji korepetitor Pavel Kantořík. Mimochodem, jedná se o rokycanského rodáka. S úsměvem sdělil, že do svého někdejšího města přijel rád zahrát. V případě efektních kostýmů halících mlčenlivé postavy, vysvětlení o jakou inscenaci se jedná a kdo je navrhl, podal i s dalšími podrobnostmi doplňující text. V síni pyšně stojí Aida, král Lear, don Quiotte, Boris Godunov, figuríny zdobí i kostým z Vlkodlaka a Konálových očí.

Celkové řešení, efektní materiály a zdobení nadchly mezi mnohými i Haničku Orcígrovou. „Je to krásné,“ špitla a zlehka přejížděla rukou nad péřovým boa. „Takhle zblízka divadelní oděvy neuvidíte. Netušila jsem, jak precizně jsou vypracované,“ obdivovala díla Dana Černá.

Muzeum připravilo v souvislosti s výstavou pro školy také doprovodný program. Během něj účastníci formou hry projdou i výchovou správného chování v divadle.