Zpěvačka s nádherným a nezaměnitelným hlasem neuvěřitelné síly a dynamiky, navíc s úžasnou barvou a rozsahem to je Irena Budweiserová. Narodila se v Rokycanech, mládí a dětství prožila v Mýtě, kam se stále vrací, přestože v dospělosti ji pohltila Praha a svět celkově.

Zpívat začínala doma a dodnes leckdy přijíždí potěšit svým hlasem krajany. Pak lze i přímo hmatatelně dokázat, že tvrzení o síle hlasu není jen nějaký řečnický obrat. Kdykoli vystupuje v mýtském kostele, vitrážová okna se doslova chvějí. O tom, že zpěvem umí čarovat, ani nemluvě…

Máte nádherný hlas a zacházíte s ním s neuvěřitelnou jistotou. S takovým darem se člověk zčásti narodí, ale určitě to nestačí a za projevem Ireny Budweiserová, jaký známe, je asi spousta dřiny…

Hudební kořeny v naší rodině to je linie maminčina rodu Anténových (dědeček, pradědeček, prastrýc), takže asi odtud vítr vane.

Od dětství jsem ráda recitovala, zpívala, hrála na piano a jistá dávka exhibicionismu u mne byla také.

Cesta k profesionálnímu zpěvu byla ovšem klikatější přes studium na SEŠ, civilní zaměstnání a tak podobně. Nevyhýbala jsem se tehdy žádné soutěži a příležitosti zpívat a něco se v tomto ohledu naučit; proto jsem pak vystudovala i konzervatoř.

Už jsme se zmínili, že hlasem čarujete. Mohla byste prozradit hlasový rozsah a něco víc k typu a jeho zabarvení ?

Rozsah hlasu mám tři a půl oktávy, ale to aby jej člověk mohl používat, respektive využívat co nejlépe a zároveň šetrně, je samozřejmě výsledek dobré hlasové výchovy. Já jsem měla štěstí na skvělou pedagožku i člověka paní profesorka Pařízkovou. Sama jsem se pak snažila předávat nabyté zkušenosti dál studentům, a to na dvou konzervatořích.

Jinak jsem tedy alt mezzosoprán. Barva hlasu je nám samozřejmě daná shůry, ale s věkem se krom rozsahu mění trochu i ta barva, což souvisí právě se správným či nesprávným zacházením a také s tím, jakému žánru se věnujete nejvíc. Blues, spirituál i gospel jsou co se nároků na hlasivky týče docela náročná disciplína. Osobně si velmi cením toho, že jsem během téměř čtyřiceti let zpívání neměla žádné vážnější problémy s hlasem.

Jaké prostředí máte pro vystupování nejraději a jaký typ koncertů?

Co se týče prostředí, naučila už jsem se zvládnout téměř jakékoliv, od velkých open air přes divadla, kostely až po kluby.

Pokaždé je to trochu výzva, ale vždycky záleží hlavně na publiku a na tom, zda se vám podaří poslat mezi lidi tu správnou energii. Mám ráda malá divadla a co nejužší kontakt s lidmi; baví mě i mluvit mezi písničkami, ráda slyším smích. Vždycky říkám, že jim předkládám ve svých písničkách závažná témata, ale zábavnou formou. Snad se mi to i daří, ale to je už opravdu důsledek mnohaletých zkušeností alespoň já to tak vnímám.

Máte kromě hudby a rodiny čas na některé další záliby a koníčky? Pokud ano, prozradíte o nich něco?

Kromě hudby mám ráda různé sportovní aktivity, bez kterých si život nedovedu představit, například jógu, zumbu, občas tenis v létě, kolo nebo procházky se psem. Ráda zajdu na zajímavou výstavu nebo do divadla a mezi moje největší vášně v posledních dvou letech patří tvorba mozaikových obrazů. Mám za sebou první výstavy a doufám, že další vzrušení z tvorby před sebou.

Povíte nám něco víc k Vašemu odbočení na výtvarnou dráhu?

Co se týče mozaikových obrazů mám už dlouho spoustu přátel mezi výtvarníky a jedna z nich keramička Magdalena Monhartová mne trochu zasvětila do práce s hlínou. Po nějakém čase jsem zjistila, že chci být samostatná a soběstačná, a tak jsem si doma zařídila pracovnu. Mozaiky jsem zřejmě vnímala delší dobu jako něco, co se mi líbí. Pak stačilo začít shromaž- ďovat materiál a nářadí, inspirace je všude kolem. Je to docela pracná technika, nároč- ná na trpělivost, ale na druhou stranu jsou v ní stále nové možnosti. Práce na mozaikách mne zaměstnává hlavně od ledna do března, kdy je trochu méně koncertů a počasí mne neláká ven. Pak už to jde hůř.

Co patří do obvyklé denní náplně Ireny Budweiserové?

Můj denní režim je vždycky odvozený od konkrétní povinnosti, která je nablízku. To znamená buď zkouška s muzikanty, nebo příprava výstavy, soukromé hodiny zpěvu, v poslední době i studium španělštiny. Snažím se nezanedbávat fyzické aktivity, péči o zahradu, domácí zvířata, přátele a samozřejmě rodinu.

Jaké jsou Vaše momentální hudební aktivity?

V současné době koncertuji v obsazení doprovodu od jednoho až po čtyři muzikanty, podle požadavků či možností pořadatele. Mám speciální repertoár pro sakrální prostory (spirituály, gospely), klubový program i s vlastními písničkami. Zpívám česky, an-glicky, francouzsky a španělsky. Speciální program mám pak pro čas adventní a vánoční. Hostuji také s Janem Vančurou a jeho nově sestavenou kapelou Plavci. To vše vyžaduje průběžné zkoušení, ale i obnovování repertoáru.

Mnozí si Vás také spojují se skupinou Spirituál kvintet a Váš hlas se jim v ní zdá nezastupitelný. Už je to vážně definitivní minulost?

Spirituál kvintet je skuteč-ně definitivní minulost. Myslím, že je to i dostatečně dlouhé období, abych teď mohla využívat všech nabytých zkušeností.

Jaké jsou Vaše nejaktuálnější plány?

Čekají mne koncerty, výstavy, studium, charitativní aktivity a jen si moc přeji užívat si to vše ve zdraví a s radostí jako doposud.

Uvidíme a uslyšíme Vás také v nejbližší době někde na Rokycansku či Plzeňsku?

Určitě. Například pátého května koncertuji v Plzni v Besedě s Janem Vančurou a Plavci.

Znamená to, že jste přibrala do repertoáru i folk a county?

Plavci kolem Jana Vančury to je v současnosti parta excelentních muzikantů, kteří jsou schopní výtečně zahrát i skladby na pomezí blues či spirituály tedy to, s čím jsem já do souboru přišla. To je pro mne zásadní a inspirativní. Jinak jsem se vždycky pohybovala na pomezí žánru folk, jazz, blues, country, šanson, muzikál; rozhodující je dobrá píseň a schopný interpret.

Máte dceru. Projevují se u ní podobné vlohy jako u maminky?

Má dcera je vystudovaná právnička a v současné době právo učí. Dlouho se ale věnovala modernímu tanci street dance; jako soutěžící i na evropské úrovni a pak jako choreografka. V tomto směru si, myslím, své ambice splnila.

Před námi jsou svátky Velikonoce. Jak je vnímáte, co k nim pro Vás neodmyslitelně patří?

Velikonoce pakliže mám volno jako letos, věnuji rodině. Pojedeme také za maminkou do Mýta. V pondělí u nás chodívají koledníci, takže musím připravit i nějakou pomlázku a chystám se na barvení vajíček. Jako každoročně se pustím také do výroby věnce na dveře. Jinak se těším z nadcházejícího jara a užívám si přírody.