VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitelka úžasného hlasu vyrůstala v Mýtě. Stráví tu i Velikonoce a na koledníky

Rokycansko - Zpěvačka posluchačům dobře známá z účinkování se známými skupinami i ze sólového zpěvu a muzikálů to je Irena Budweiserová

29.3.2016
SDÍLEJ:

Irena BudweiserováFoto: Foto: archiv

Zpěvačka s nádherným a nezaměnitelným hlasem neuvěřitelné síly a dynamiky, navíc s úžasnou barvou a rozsahem to je Irena Budweiserová. Narodila se v Rokycanech, mládí a dětství prožila v Mýtě, kam se stále vrací, přestože v dospělosti ji pohltila Praha a svět celkově.

Zpívat začínala doma a dodnes leckdy přijíždí potěšit svým hlasem krajany. Pak lze i přímo hmatatelně dokázat, že tvrzení o síle hlasu není jen nějaký řečnický obrat. Kdykoli vystupuje v mýtském kostele, vitrážová okna se doslova chvějí. O tom, že zpěvem umí čarovat, ani nemluvě…

Máte nádherný hlas a zacházíte s ním s neuvěřitelnou jistotou. S takovým darem se člověk zčásti narodí, ale určitě to nestačí a za projevem Ireny Budweiserová, jaký známe, je asi spousta dřiny…

Hudební kořeny v naší rodině to je linie maminčina rodu Anténových (dědeček, pradědeček, prastrýc), takže asi odtud vítr vane.

Od dětství jsem ráda recitovala, zpívala, hrála na piano a jistá dávka exhibicionismu u mne byla také.

Cesta k profesionálnímu zpěvu byla ovšem klikatější přes studium na SEŠ, civilní zaměstnání a tak podobně. Nevyhýbala jsem se tehdy žádné soutěži a příležitosti zpívat a něco se v tomto ohledu naučit; proto jsem pak vystudovala i konzervatoř.

Už jsme se zmínili, že hlasem čarujete. Mohla byste prozradit hlasový rozsah a něco víc k typu a jeho zabarvení ?

Rozsah hlasu mám tři a půl oktávy, ale to aby jej člověk mohl používat, respektive využívat co nejlépe a zároveň šetrně, je samozřejmě výsledek dobré hlasové výchovy. Já jsem měla štěstí na skvělou pedagožku i člověka paní profesorka Pařízkovou. Sama jsem se pak snažila předávat nabyté zkušenosti dál studentům, a to na dvou konzervatořích.

Jinak jsem tedy alt mezzosoprán. Barva hlasu je nám samozřejmě daná shůry, ale s věkem se krom rozsahu mění trochu i ta barva, což souvisí právě se správným či nesprávným zacházením a také s tím, jakému žánru se věnujete nejvíc. Blues, spirituál i gospel jsou co se nároků na hlasivky týče docela náročná disciplína. Osobně si velmi cením toho, že jsem během téměř čtyřiceti let zpívání neměla žádné vážnější problémy s hlasem.

Jaké prostředí máte pro vystupování nejraději a jaký typ koncertů?

Co se týče prostředí, naučila už jsem se zvládnout téměř jakékoliv, od velkých open air přes divadla, kostely až po kluby.

Pokaždé je to trochu výzva, ale vždycky záleží hlavně na publiku a na tom, zda se vám podaří poslat mezi lidi tu správnou energii. Mám ráda malá divadla a co nejužší kontakt s lidmi; baví mě i mluvit mezi písničkami, ráda slyším smích. Vždycky říkám, že jim předkládám ve svých písničkách závažná témata, ale zábavnou formou. Snad se mi to i daří, ale to je už opravdu důsledek mnohaletých zkušeností alespoň já to tak vnímám.

Máte kromě hudby a rodiny čas na některé další záliby a koníčky? Pokud ano, prozradíte o nich něco?

Kromě hudby mám ráda různé sportovní aktivity, bez kterých si život nedovedu představit, například jógu, zumbu, občas tenis v létě, kolo nebo procházky se psem. Ráda zajdu na zajímavou výstavu nebo do divadla a mezi moje největší vášně v posledních dvou letech patří tvorba mozaikových obrazů. Mám za sebou první výstavy a doufám, že další vzrušení z tvorby před sebou.

Povíte nám něco víc k Vašemu odbočení na výtvarnou dráhu?

Co se týče mozaikových obrazů mám už dlouho spoustu přátel mezi výtvarníky a jedna z nich keramička Magdalena Monhartová mne trochu zasvětila do práce s hlínou. Po nějakém čase jsem zjistila, že chci být samostatná a soběstačná, a tak jsem si doma zařídila pracovnu. Mozaiky jsem zřejmě vnímala delší dobu jako něco, co se mi líbí. Pak stačilo začít shromaž- ďovat materiál a nářadí, inspirace je všude kolem. Je to docela pracná technika, nároč- ná na trpělivost, ale na druhou stranu jsou v ní stále nové možnosti. Práce na mozaikách mne zaměstnává hlavně od ledna do března, kdy je trochu méně koncertů a počasí mne neláká ven. Pak už to jde hůř.

Co patří do obvyklé denní náplně Ireny Budweiserové?

Můj denní režim je vždycky odvozený od konkrétní povinnosti, která je nablízku. To znamená buď zkouška s muzikanty, nebo příprava výstavy, soukromé hodiny zpěvu, v poslední době i studium španělštiny. Snažím se nezanedbávat fyzické aktivity, péči o zahradu, domácí zvířata, přátele a samozřejmě rodinu.

Jaké jsou Vaše momentální hudební aktivity?

V současné době koncertuji v obsazení doprovodu od jednoho až po čtyři muzikanty, podle požadavků či možností pořadatele. Mám speciální repertoár pro sakrální prostory (spirituály, gospely), klubový program i s vlastními písničkami. Zpívám česky, an-glicky, francouzsky a španělsky. Speciální program mám pak pro čas adventní a vánoční. Hostuji také s Janem Vančurou a jeho nově sestavenou kapelou Plavci. To vše vyžaduje průběžné zkoušení, ale i obnovování repertoáru.

Mnozí si Vás také spojují se skupinou Spirituál kvintet a Váš hlas se jim v ní zdá nezastupitelný. Už je to vážně definitivní minulost?

Spirituál kvintet je skuteč-ně definitivní minulost. Myslím, že je to i dostatečně dlouhé období, abych teď mohla využívat všech nabytých zkušeností.

Jaké jsou Vaše nejaktuálnější plány?

Čekají mne koncerty, výstavy, studium, charitativní aktivity a jen si moc přeji užívat si to vše ve zdraví a s radostí jako doposud.

Uvidíme a uslyšíme Vás také v nejbližší době někde na Rokycansku či Plzeňsku?

Určitě. Například pátého května koncertuji v Plzni v Besedě s Janem Vančurou a Plavci.

Znamená to, že jste přibrala do repertoáru i folk a county?

Plavci kolem Jana Vančury to je v současnosti parta excelentních muzikantů, kteří jsou schopní výtečně zahrát i skladby na pomezí blues či spirituály tedy to, s čím jsem já do souboru přišla. To je pro mne zásadní a inspirativní. Jinak jsem se vždycky pohybovala na pomezí žánru folk, jazz, blues, country, šanson, muzikál; rozhodující je dobrá píseň a schopný interpret.

Máte dceru. Projevují se u ní podobné vlohy jako u maminky?

Má dcera je vystudovaná právnička a v současné době právo učí. Dlouho se ale věnovala modernímu tanci street dance; jako soutěžící i na evropské úrovni a pak jako choreografka. V tomto směru si, myslím, své ambice splnila.

Před námi jsou svátky Velikonoce. Jak je vnímáte, co k nim pro Vás neodmyslitelně patří?

Velikonoce pakliže mám volno jako letos, věnuji rodině. Pojedeme také za maminkou do Mýta. V pondělí u nás chodívají koledníci, takže musím připravit i nějakou pomlázku a chystám se na barvení vajíček. Jako každoročně se pustím také do výroby věnce na dveře. Jinak se těším z nadcházejícího jara a užívám si přírody.

Autor: Božena Šopejstalová

29.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 100 Kč

Ostatní pracovníci pro přípravu rychlého občerstvení Dělník/dělnice ve výrobě - expedient/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Rokycany, Raisova č.p. 89, Požadujeme: středoškolské vzdělání, stálá noční směna Ne -Pá 20,30 - 3,30 (4,30), Nabízíme: platové ohodnocení 100,- Kč/hod.. Pracovněprávní vztah: dohoda o provedení práce - možné po dohodě i na pracovní poměr, práce vhodnější pro ženu., Kontakt nejprve telefonicky: M. Frídelová, tel.: 777 799 301. Pracoviště: Ladislav frídel - pekařství, Raisova, č.p. 89, 337 01 Rokycany 1. Informace: M. Frídelová, +420 777 799 301.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 18 000 Kč

Pěstitelé a chovatelé ve smíšeném hospodářství Zemědělský dělník/dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: BPS Kladruby, Náplň práce: pomocné práce s ošetřováním zvířat, úklid hal a také mytí hal vysokotlakou myčkou, Požadujeme: řidičský průkaz skupina B,T- výhodou., Nabízíme: platové ohodnocení od 18.000,- Kč/měs., příspěvek na stravování a na dopravu na pracoviště. Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. Zaměstnavatel nezajišťuje dopravu na pracoviště., Kontakt telefonicky, e-mailem nebo osobně v sídle společnosti Po-Pá 6.00-14.30: Ing. Pašek, tel.: 724 122 412, e-mail: integro.as@tiscali.cz. Pracoviště: I n t e g r o a. s., 338 08 Zbiroh. Informace: Zdeněk Pašek, +420 724 122 412.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Pokrývač 120 Kč

Pokrývači Tesař - pokrývač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Bezručova č.p. 145, Zbiroh , Požadujeme: vyučení nejlépe v oboru: tesař, truhlář, klempíř, zámečník apod.- možnost zaučení, ŘP sk. B výhodou., Nabízíme: platové ohodnocení od 120,-Kč/hod., Kontakt: Kuchta, tel.: 603 207 366. Pracoviště: Kuchta-tomášek střechy s.r.o., Bezručova, č.p. 145, 338 08 Zbiroh. Informace: Kuchta, +420 603 207 366.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu dělník ve výrobě, obsluha strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pracoviště: Kotelská č.p. 1109, Rokycany., Požadavky: základní vzdělání , Nabízíme: platové ohodnocení od 16.000,- Kč do 19.000,- Kč/měs., Kontakt telefonicky, e-mailem nebo osobně na pracovišti: pí Osičková Milena, tel.: 371 733 312, 725 575 960, e-mail: sekret@euwe.cz. Pracoviště: Euwe eugen wexler čr, s.r.o., Kotelská, č.p. 1109, 337 01 Rokycany 1. Informace: Milena Osičková, +420 725 575 960.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hrádecké ženy odčinily úvodní prohru

Ilustrační foto.

Předvolba 672 straší majitele mobilů

Spisovatel Vašíček zaujal

Rokycan - Klubovna Zeleného domu zájmu o besedu se spisovatelem Arnoštem Vašíčkem v pondělí nestačila.

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Školáci z Holoubkova dobývají Nizozemí

Holoubkov – Vstávat ve tři ráno se šesti klukům a děvčatům z Holoubkova nechtělo. Po čtvrté už spolužáci z 5. třídy mířili na letiště a vzdušnou čarou do Holandska. Účastní se mezinárodního projektu Erasmus+ – Talent Education.

Fotbalistou roku je Darida, trenérem Vrba

Plzeň – Výraznou plzeňskou stopu mělo pondělní vyhlášení ankety Fotbalista roku 2017. Nečekaným vítězem se poprvé v kariéře stal Vladimír Darida, sedmadvacetiletý záložník Herthy Berlín a odchovanec Viktorie Plzeň. Kategorii trenér roku opanoval po zásluze kouč Viktorie Plzeň Pavel Vrba, který v minulém ročníku ankety skočil až devátý.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT