První, jejíž autor je z Plzně, nese název Domácí odboj na Plzeňsku a je zaměřena k 65. výročí ukončení 2. světové války. Druhá z expozic – Obrazy z dějin královského města Rokycany – bude věnovaná jeho 900. výročí a je zcela v režii muzea.

V obou výstavních sálech bylo včera rušno, vyrůstal tam základ expozic. Kromě toho nad scénářem k druhé se dopoledne radila ředitelka muzea Miroslava Šandová s místostarostkou Rokycan Marií Hlávkovou, kurátorem výstavy Janem Lehnerem a propagačním výtvarníkem Petrem Beranem.

„Vystavíme kolem osmi set exponátů,“ sdělil Lehner. „Archeologické nálezy, obrazy, plastiky, tisky, oděvy, předměty denní potřeby i jiné zajímavosti,“ vyjmenovával.

„Všechno se do jedné výstavy nemůže vejít. Rozhodli jsme se, že expozice bude vypovídat o jednotlivých stoletích. Vedle průvodního slova ke každému zdůrazníme to nejdůležitější z historie a doložíme trojrozměrnými předměty,“ nastínila ředitelka. Dodala, že značnou pozornost výstava věnuje také nejznámější osobnosti města – Janu Rokycanovi – a připomene i další slavné lidi.

"Zaručeně tu návštěvníci uvidí věci, které jsme ještě neukazovali. Něco jsme si půjčili i ze Západočeského muzea a Plzeňského biskupství. Jedná se o předměty, které byly kdysi z Rokycan odvezeny,“ dodala.