VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jubilant Kozlík rekapituluje práci

ROKYCANY/MIROŠOV -Poctou výtvarníkovi je výstava, kterou k osmdesátinám Miroslava Kozlíkave čtvrtek 29. listopaduv 17 hodin zahajuje město Mirošov.

29.11.2007
SDÍLEJ:

Výtvarník Miroslav Kozlík, který často v okolí města maloval, se ve čtvrtek v místní knihovně dočká zahájení výstavy. Bude průřezem celého jeho díla. Foto: DENÍK/Božena Šopejstalová

Autor, jenž u příležitosti jubilea za přínos pro Rokycany, kde žije, a Rokycansko celkově převzal Cenu města, nabídne tentokrát právě průřez svou oceněnou prací.

„Od mládí mě kreslení a malování baví,“ vyznal se Miroslav Kozlík. „Chytilo mě to hned ve škole a zůstal už jsem u toho. Ne, že bych se tomu věnoval profesně, jen ve volných chvílích,“ uvedl jubilant. „Myslel jsem si, co budu mít v důchodu času a jak se tomu budu věnovat. Ale já ten čas nějak nemám. Pořád mám co dělat. Rozhodně se nenudím, a to je pro život určitě důležité. Kdybych tenhle zájem neměl, možná bych tu už také nebyl,“ míní. Během povídání si trochu posteskl, co všechno chtěl ještě do výstavy stačit. Třeba krajinu z Borovna, nebo pohled na Rokycany ze Stráně. „Dříve jsem hodně pracoval venku, teď si tam dělám hlavně náčrtky a podle nich pak maluji doma. Problém je, že teď se brzo stmívá, není dobré světlo.“

Mezi vystavovanými pracemi budou také portréty. „Asi to lidi překvapí. Nikdy jsem je nedělal, jen formou studijních kreseb pro sebe. Najednou mě lákalo se s tím poprat,“ vysvětloval autor. Zajímalo nás, zda chystá pro diváky ještě ´jiného Kozlíka´, než znají. „Budou tam i další věci, na které nejsou u mě zvyklí. Různé pokusy – třeba abstrakce, tisk z linorytu, ukázka gobelínu… Ukážu i některé věci ze skicáku. Prostě, aby to byl opravdu průřez.“

Trochu pak zalitoval, že málo dělal litografii, protože něměl lis. Čeho ale naproti tomu hodně lituje, je pět ´zabi– tých´ let průmyslovkou. „To byla léta, kdy jsem nesáhl na štětec, na nic – a úplně zbytečně. Po sovětské okupaci, se kterou jsem nesouhlasil, jsem vzdělání už nevyužil. Nakonec jsem musel pryč i z propagace, kde jsem předtím dělal,“ vzpo– mínal.

Ztracený čas, podobně jako dosažená osmdesátka, Miro– slavu Kozlíkovi nezabránily v tvůrčím úsilí a plánech. Přesto jsme zkusili tak trochu bilancovat. „Nemám spočítáno, kolik jsem toho vytvořil. Vím, že jen kresbou jsem zachytil dvaašedesát motivů Rokycan a okolí. No, je toho dohromady dost. Už si ani nepamatuji, kde co je,“ konstatoval.

Přes hledání stále nového vyjádření jsou však práce, ke kterým má zvláštní vztah, kterých se nechce vzdát. K nim patří třeba obraz skalky či rozkvetlých rododendronů. „Nemusí se každému líbit. Jsou to zkrátka věci, s nimiž jsem spokojený. Bylo pro mě náročné je udělat, ale podařilo se mi to nakonec podle mé představy,“ vysvětloval.

Na nadcházející výstavu se výtvarník už těší, ale zároveň ho její chystání trochu pozdrželo od práce. „Už mě třeba dost straší péefky, abych měl pro sebe i známé, kteří s těmito přáníčky automaticky počítají. Nesmím je zklamat,“ podotkl Kozlík.

29.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení