Příslovečnou výjimkou je systematický výzkum významného mohylového pohřebiště z doby bronzové a železné, které se nacházelo nedaleko Újezdu u Sv. Kříže v poloze „Jamky“. Vykopávky vedené archeologem Národního muzea J. Neustupným zde probíhaly v létech 1934 - 1936. Výsledky výzkumu byly v úplnosti publikovány až v roce 1993.
Podíváme-li se z hlediska archeologie podrobněji na katastrální území obcí Olešná a Němčovice, zjistíme, že nejstarší archeologické doklady o přítomnosti člověka pocházejí z mnohem starší doby.
Kamenný nástroj – „sekeromlat“ (Muzeum Radnice, i. č. 1512) – nalezený v roce 1941 západně od Olešné v poloze „Na Prantech“ náleží do mladší doby kamenné (neolit, 5000 až 4600 př. n. l.), tedy do období, kdy se na našem území objevují první zemědělci. Zatím však nelze s jistotou říci, zda se jedná o přímý doklad sídelních aktivit nebo o nástroj ztracený v souvislosti s vyhledáváním a získáváním surovin. Nejbližší dosud známé soudobé sídliště se nachází asi 4,5 km jihozápadně od Olešné na katastrálním území obce Nynice (okr. Plzeň-sever).
Více přímo v Deníku.