Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová expozice muzea Rokycan je skutečností

Rokycany – Léta plánované vytvoření nového oddělení Muzea dr. B. Horáka konečně dostalo zelenou, dění se dalo do pohybu.

24.1.2012
SDÍLEJ:

Prázdné prostory,jež v Muzeu dr. B. Horáka sousedí s částí vyhrazenou pro paleontologii, zanedlouho změní tvář. Při prohlídce o tom ředitelka Miroslava Šandová informuje Jakuba Tjutčeva. Foto: Deník/Božena Šopejstalová

„Expozice poskytne příležitost vystavit přírodovědné sbírky, které se teď ukazují jen příležitostně a v malém rozsahu. Co jsem ve funkci, usiluji o vybudování části věnované přírodě, teď se náš záměr konečně plní,“ konstatovala spokojeně ředitelka Muzea dr. B. Horáka Miroslava Šandová. „Máme projekt, přislíbenou dotaci a je vybraná firma, která bude akci realizovat. Už se pustila do příprav,“ sdělila ředitelka. Vyrábí se podhledy, technické prvky, jimiž se povedou kabely pro osvětlení i audiovizuální potřebu, a souběžně se konstruují i vitriny.

Expozice bude stát zhruba
3 miliony a 800 tisíc korun.
„Z evropských peněz přes NUC 2 Jihozápad máme na akci vyhrazenou dotaci ve výši 92,5 procenta vysoutěžených nákladů. Zbytek uhradí kraj přes rozpočet muzea,“ shrnula Šandová.

Celek ponese název Příroda pro budoucnost. Ústředním motivem se stane stylizovaný chráněný strom, který bude dále využitý pro četné expoziční účely. Úprava stropního podhledu má evokovat pohled do jeho koruny. Protilehlé rohy výstavní místnosti zaujmou dvě stěžejní části expozice, a to Žďár a Kařezské rybníky. Jejich biotopy budou vytvořené formou diorám. Kolem místnosti povede chodník a během ´vycházky´ návštěvníci nahlédnou do ´pří- rody´ chráněných oblastí detailněji. Hojné zastoupení v ní mají mít brouci, motýli, ptáci a savci, zato rostliny přiblíží spíše audiovizuální program. Jednak jsou chráněné, a tak druhy, co už nejsou ve sbírkách z dřívějška, nelze trhat. Navíc by jim nasvícení neprospívalo a obměna z už uvedeného důvodu v úvahu nepřipadá. Řada rostlin bude také zachycená na fotografiích.

Expozicí se volně projde do sousedního úseku paleontologie. Cílem je, aby se celá část patra se specificky přírodo- vědným zaměřením propojila.
Všechny součásti musí být na místě před koncem roku.

Autor: Božena Šopejstalová

24.1.2012
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Opustili nás

Policisté uzavřeli brněnské hlavní nádraží.

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

FOTO: Akademie řemesel se s obtížemi vtěsnala do Střelnice

Rokycany – Davy lidí po celý včerejšek směřující do Střelnice a naopak signalizovaly velkou akci.

SLEDUJTE ON-LINE: Miloš Zeman zakončí svou návštěvu Plzeňského kraje

Plzeň - Sledujte s Deníkem on-line poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzni. 

Jižní předměstí mělo pevné nervy

Rokycansko – Vyslanci základních škol absolvovali včera v hale gymnázia okresní házenkářské finále.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení