Jmenuje se Jana Audesová, pochází z Hrádku, v Rokycanech učí na gymnáziu a od mala ji provází zájem o kresbu a malbu. Vede výtvarné a keramické kroužky a hlavně – tvoří! Od studií se věnuje grafice, a to hlavně drobné, například ex libris, novoročenkám…, ale i větším formátům. Později přibyla malba a textilní tapisérie. Významným byl pro ni rok 1999, kdy se pustila do vytváření kovových trojrozměrných plastik.

Působíte na gymnáziu a kromě toho tvoříte. Cítíte se být více učitelkou nebo výtvarnicí?
Samozřejmě výtvarnicí. Učící výtvarnicí. Jsem ráda, že mohu pracovat s dětmi, vést je a zasvěcovat do výtvarného umění. Mnozí z nich tvoří dále, ať už malují, fotografují nebo se zabývají tvorbou šperků. Prošli mi rukama a snad jsem alespoň některé
z nich správně nasměrovala.

Co jste se svými svěřenci společně zvládli?
V minulém školním roce se ve spolupráci s galeristkou Janou Procházkovou naši studenti svými díly představili plzeňské scéně v Galerii jednoho obrazu.
Dále se prezentovali i v rokycanské čajovně, a to nejen obrazy, ale i grafikou, keramikou a fotografiemi. Školu zviditelnili i na Plzeňském slámování.
S keramiky také každoročně pořádáme velkou soutěž pro mateřské, základní a střední školy Rokycanska. Tentokrát je na řadě už 4. ročník pojmenovaný S rolničkami na čepici. Námětem prací jsou šašci, klauni a kašpárci. Sešlo se nám na 650 děl a výstavu mohou zájemci až do podzimu obdivovat v prostorách mirošovského zámku.

Najdete si při své profesi během školního roku dostatek času a klidu na vlastní tvorbu, anebo ji přesouváte hlavně na prázdniny?
Během školního roku jsem natolik zaneprázdněná tvořením s dětmi, že se k vlastnímu dostanu minimálně. Většinou jsou to drobné dárky k různým příležitostem.
Tvorba se studenty – to není jen malování v hodinách, ale snažíme se spolu s kolegyní i výtvarně vyzdobit školu, připravit vánoční a velikonoční jarmarky, novoročenky, dárky, soutěže.
Až prázdniny se tak stávají dobou umožňující mi vlastní realizaci. Jen uklidit ateliér, vzít do ruky štětce a těšit se na vůni barev.

Jaké oblasti výtvarné činnosti se nejraději věnujete?
Jsem často spojovaná s keramikou, kterou tvořím se studenty ve škole či dětmi 
z Hrádku, kde vedu kroužky pod občanským sdružením Ně-Ha. Mojí doménou je ale grafika. Hlavně klasická suchá jehla a čárový lept s akvatintou. Ty drobné čáry a linie, šrafování, tečkování, zdrsnění povrchu… – to mám opravdu ráda, v tom se vyžívám.

Na grafiku musíte mít ale čas, to správné výtvarné rozpoložení.
Grafika je jako obřad: Je třeba mít nápad, vizi, tu zrcadlově přenést na destičku, vyškrábat nebo vyleptat, mít správně namíchané měditiskové barvy, namočené papí- ry a pak už si jen pohrát 
s tiskem…A právě o prázdninách bych se k ní zase chtěla 
v klidu vrátit. Snad. Vždycky si vzpomenu na slova rokycan- ského výtvarníka Miroslava Kozlíka, který mi při každém našem setkání říká : „Paní Jano, věnujte se své grafice."

Máte pro nejbližší období vytyčený nějaký speciální cíl, či záleží na tom, jak Vás Múza osloví?
Speciální cíl jako takový nemám, čekám na Múzu. 
V hlavě nosím plno nápadů, nejen pro vlastní tvorbu, ale i pro výtvarničení s dětmi a se staršími studenty. Ale potřebovali bychom nějakého sponzora. Mám řadu snů, snad se mi podaří alespoň některé z nich zrealizovat. Ráda bych se vrátila, jak už jsem se zmiňovala, ke grafice.

Nyní vystavujete v rokycanské galerii Fouyer na Plzeňském předměstí. Chystáte pro diváky něco i na příští dny?
V předvánočním období bych chtěla zrealizovat výstavu v mirošovské knihovně, kde prostor nabízí i možnost pro větší setkání a popovídání si.