Kromě toho pro kluky a holčičky z rokycanských kašiček byl poslední lednový den zajímavý i tím, že v sále knihovny skládali velký slib. Na jeho základě se z nich stali rytíři Řádu čtenářského.

Dopomohla jim k tomupohádková babka kořenářka, jinak pracovnice knihovny, která za pomoci dětí fouknutím do bylinek přivolala pomocníky nad jiné povolané – rytíře Bajaju s panošem. „Slibuji, že budu knížky opatrovat jako nejvzácnější poklady a budu je mít rád,“ četl panoš – jinak Martin Koranda ze skupiny historického šermu Harcíři – a malí adepti jeden po druhém poklekali na kolínko před rytířem Bajajou. ´Převtělený´ Jiří Tůma, který na sebe vzal tuto zodpovědnost, je poklepem meče na rameno pasoval. Někteří ke dvojici v brnění přistupovali srdnatě, jiní s výrazem nejistým, připraveni rychle se vzdálit. „Trochu jsem se jich bál,“ přiznal malý Michal, „ale vydržel jsem to.“ Po svém slibu malí obdrželi průkazku do knihovny a rytířský glejt.

Spolu s kluky a holčičkami se rytíři Řádu čtenářského stali i představitelé města. Slib složil jak starosta Vladimír Šmolík, tak místostarostka Marie Hlávková. Kromě jiného oba slavnostně stvrdili, že budou shánět grošíky, aby bylo na nové knihy.