Zaměřením, co se kovů týče, ladila s námětem celostátní vědecké konference věnované železářství, kterou muzeum pořádalo minulý týden. Ale jinak…: “Tématika je to zvláštní. Nic takového tu ještě nebylo,“ vyjádřil Milan Prajzler mínění mnohých a shodl se s nimi i ve výsledku hodnocení: „Vyšlojim to ale perfektně.“

Zvláštní atmosféru ve výstavní místnosti navodila vůně podzimního listí a juty. Někteří se před vstupem mezi kříže až zarazili. Zajímavé povídání a krásná rukodělná práce však zvítězily. Zejména kované kříže z druhé poloviny 18. století, jež předcházely litinovým, našly řadu obdivovatelů.

„Ještě starší jsou ale litinové náhrobní desky,“ upozorňovala kurátorka výstavy Jana Bělová. „Nejstarší na Rokycansku, o níž se ví, pochází z roku 1704 a najdete ji v mirošovském hřbitovním kostele. Tahle deska,“ ukazovala, „patří bývalému rokycanskému purkmistrovi Gustavu Haasovi a jeho ženě Marii.Vznikla buď roku 1872 nebo o jedenáct let později, to jsou roky úmrtí manželů,“ vysvětlovala Bělová a přidala zajímavé detaily.

Vernisáž měla ale ještě druhou část, o tu se recitací Erbenovy Svatební košile postaralo sdružení Prašivina. Režijně se o zajímavý projekt zasloužil Martin Lang z muzea. S výkonem představitelů jednotlivých rolí byl po premiéře velice spokojený. „Idea ale vzešla od Jany Bělové,“ zříkal se zásluhy.

Protože však byla kurátorkou výstavy, nemohla se zhostit i jedné z rolí, a tak ji pohostinsky zastoupila Marika Monhartová. „Ona byla dojemná, ze ženicha a vypravěče šel až strach. Tak, jak to má opravdu být,“ pochvaloval si režisér.

„Nejvíc se asi Petr Matějka, náš ženich, vydováděl, když vedl panenku na hřbitov,“ mínil vypravěč Julius Jindra a Matějka souhlasil, to že si užil. Trochu přitom litovali, že nemohli děj víc ztvárnit hraním.

Přímo stylovým doplňkem všeho bylo pohoštění v podobě sladkých rakviček a věnečků, jednohubky zase evokovaly svým tvarem kříže. „Vydováděli se, jako kdyby se tu slavil halloween. Ale kulturní příspěvek i expozice sama jsou opravdu zdařilé,“ hodnotila po vernisáži Jana Krátká.

Zájemci si mohou výstavu Hřbitove, hřbitove, zahrado zelená prohlédnout do jedenáctého listopadu.