Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sylvie Bodorová tvořila opět ve Zbiroze

ZBIROH - Kousek Zbiroha poslala skladatelka Sylvie Bodorová do světa.

20.8.2007
SDÍLEJ:

Skladatelka sylvie Bodoropvá pobývá ve Zbiroze často.Foto: Jiří Prček

Sympatická žena patří k evropské skladatelské špiččce. Teď, v srpnu, se v Lucembursku a ve Francii uskutečnila za přítomnosti autorky premiéra jejího nového sborového cyklu Amor tenet omnia. Zazněl celkem třikrát. Na světovém úspěchu autorky se svou inspirační měrou podílel i Zbiroh!

„Tak jako většinu svých skladeb i sborový cyklus Amor tenet omnia jsem napsala v místě, které mám ze všech nejraději a kde se dokážu nejvíce soustředit – ve Zbiroze,“ vyznala se a doplnila, že tu cyklus vytvořila během loňského léta. „Zbirožský zámek, původně strážní hrad, v jehož blízkosti – přímo v podhradí - máme svůj domek, mi v tomto případě byl velkou inspirací.“

Jako předlohu totiž organizátor celé akce a objednavatel, jímž je Mezinárodní centrum sborového zpěvu v Lucembursku, vybral středověkou sbírku latinských textů Carmina burana.

„Trochu mě při práci pronásledovala představa mladých potulných studentů, kteří jistě pobývali i ve Zbiroze a zpívali zde své kritické, žertovné nebo milostné písně,“ svěřila se a dodala: „Vybrala jsem si proto tři básně ze sbírky,“ uvedla. „První z nich byla Iste mundus furibundus, jež se zabývá kritikou společenských poměrů na počátku druhého tisíciletí, ale jako by se tu zpívalo o tom, co vidíme i dnes kolem sebe,“ konstatovala skladatelka. Dále se rozhodla pro Amor tenet omnia, jež ukazuje na všemocnou sílu lásky, ovládající nás i svět od jeho počátku. Závěrečná skladba Congaudentes ludite je oslavou mládí a všech životních radostí.

Skladba Sylvie Bodorové spolu s dalšími díly sedmi autorů z Lucemburska, Rakouska, Finska, Velké Británie a Slovenska zazněla přímo v centru Lucemburku v Abbaye de Neumünster, dále ve Francii v lázeňském středisku Vitel a pak na festivalu Rock meets Classic na velké vodní přehradě v open air koncertu v Insenbornu.

Spolu se sborem Robert Schuman a souborem bicích nástrojů Letz´Drum se premiérového předvedení zúčastnili i dva čeští klavíristé – Eva Šilarová a Štěpán Kos.

„I v tomto období píšu ve Zbiroze další tentokrát velkou skladbu – oratorium Mojžíš pro jubileum festivalu Smetanova Litomyšl,“ dozvěděli jsme se ještě.

20.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci z Mirošova a Dýšiné se včera setkali na dětském dopravním hřišti.
14

FOTO: Doprava láká

K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Naši prvňáci ze Základní školy ulice Míru

Rokycansko - Představujeme prvňáčky z Rokycanska 

Opustili nás

Rokycansko - V minulém týdnu nás opustili další občané

Michaela Janová napekla Zemanovi švestkové koláče

Břasy – Pro dnešní příjezd hlavy státu do Břas je vše nachystáno. Miloše Zemana přivítají odpoledne v letošní Vesnici roku Plzeňského kraje švestkovými koláči, přelitými mákem.

Kuželkáři zvládli drama s Interem

Rokycany – Kuželkářská interliga je o šesti elitních českých týmech mužů a stejném počtu mužstev ze Slovenska. Ti nejlepší z obou států se stávají mistry svých zemí. V Jiráskově ulici se v sobotu potkali obhájci titulů z uplynulé sezony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení