Cesta do Londýna

Odjezd z Rokycan byl naplánován ve 20:15 od benzinky ESSO. Dvoupatrový autobus společnosti Intertrans přijel ve 20:23 hod. Pokračoval do Plzně, kde nastupovala hlavní část cestujících. Jeli jsme směrem na Německo, Belgii a Francii, kde jsme se nalodili na trajekt v přístavu Calais. V 11:00 jsme najeli na trajekt do garáží, kde jsme museli vystoupit z autobusu a přečkat plavbu přes kanál La Manche na lodi s obchody, automaty a mnohým jiným. Ve 12:30 místního času jsme dorazili do anglického přístavu Dover a pokračovali směrem na Londýn. Tam jsme dorazili cca ve 14:00.

První na programu byla návštěva `nultého poledníku`. Pak jsme se vydali podívat na protipovodňová stavidla. Pak už následovala cesta do nedávno otevřeného Hotelu Express. Bydleli jsme na pokraji Londýna, takže v noci byl celkem klid.

Hurá na jamboree

Budíček jsme měli v 7:00, snídani od 7 do 8 hod. Podávala se spíše sladší jídla jako marmelády, med, croasán atd. Odjezd z hotelu na `skautsk0 jamboree` v hrabství Essex byl naplánován v 8:30 hod. Během veškerých cest jsme dostávali informace od paní průvodkyně. Před branou jamboree jsme se společně vyfotili a měli jsme do 17:30 volno.

Já a Sunar jsme si prohlédli všechny možné stánky např. americké, německé, slovenské, ruské… Také jsme našli náš český stánek, ve kterém bylo české občerstvení, např. bramboráky, kofola, brambůrky Bohemia. Také zde hrála česká muzika, hrál se tu také stolní fotbal, prohlížely mapy České republiky a mnoho dalšího. Jen tak mimochodem – skautské světové jamboree zahajoval britský princ William, možný nástupce britského trůnu.

Asi největším stánkem bylo místo pro suvenýry, kde jste si mohli koupit náramek, hrneček, termosku a mnoho dalšího. V 17:30 jsme nasedli do autobusu a odjeli zpátky na hotel.

Zámek Windsor

Odjezd z hotelu byl naplánován na 8:15 na zámek Windsor, kde tráví britská královna Alžběta víkendy se svojí rodinou a s pozvanými přáteli. Dorazili jsme na parkoviště před zámkem v 11:30, jelikož byla dopravní zácpa a navíc autonehoda. Měli jsme tak míň času na prohlídku zámku. Viděli jsme např. zmenšený model zámku, královninu ložnici, jídelnu, kam se vejde až 150 hostů. Také jsme mohli vidět střídání hradních stráží.

Ve 14:00 jsme museli odjet do leteckého muzea. Do Duxfordu jsme dorazili v 15:30 a na prohlídku jsme měli čas do 18:00, kdy muzeum zavíralo. Zde jsme viděli nadzvukové dopravní letadlo Concord, vojenskou stíhačku a mnoho dalšího. Také jsme se Sunarem a dalšími skauty vyzkoušeli letecký simulátor. Nebo jsme si mohli prohlédnout vnitřek letadla British Airwais. Času bylo opět málo, tak jsme tu museli většinou všechno prolítnout. Autobus směr hotel odjížděl v 18:00.

Pak jsme se Sunarem vyrazili do Mc´Donaldu a pak jsme se šli projít po okolí. Výlet k pobřeží Budíček byl v 6:30, protože jsme si museli sbalit všechny věci do kufru a jeli na pobřeží do jiného hotelu ve známých lázních Brighton. Jeli jsme k pobřeží, kde byl krásný výhled na útesy Seven Sisters. Dorazili jsme sem v 11:30. Mohli jsme se projít po pobřeží, kde jsme si každý vzal nějaké mušle na památku. Ve 12:15 jsme odjeli na vyvýšeninu, kde bylo překrásně vidět na moře a na město Brighton. Mimochodem na této rozhledně také občas skákali sebevrazi, ale naštěstí jsme zrovna žádného neviděli. Upoutal nás maják, který navigoval lodě. Pak už jsme jeli do města Brighton, kde jsme si prohlíželi město a narazili jsme na českého romského občana, zpívajícího české písničky u jedné restaurace.

Když jsme si město prošli, vyrazili jsme do podmořského akvária, kde byli žraloci, kapři, hvězdice, rejnoci atd… Měli jsme štěstí, pozorovali jsme krmení žraloků. Potom jsme se jeli ubytovat do staršího viktoriánského hotelu v centru města. Večer jsme se prošli po molu s hernami a lunaparky s atrakcemi. Najedli jsme se v restauraci Burger King.

Loď Victory a Stonehenge

Budíček byl v 6:45 a museli jsme si sbalit opět všechny věci. Snídaně v tomto hotelu byla typická anglická s vajíčky a párky, sladká jídla ubyla. Odjezd do lodního přístavu Portsmouth byl v 8:00 hod. Zde jsme se mohli jít podívat na slavnou loď Victory kapitána Nelsona. Odtud jsme odjížděli po půl jedné a jeli jsme na slavný úkaz – nejznámější evropskou prehistorickou památku Stonehenge. Čas jsme měli jenom na pár fotografií, k památce ani nemělo smysl jít blíže, neboť se za to platí velké vstupné a nekoukáte na památku přes dva, ale jen přes jeden plot. Následoval odjezd zpět do Londýna do stejného hotelu Express, kde jsme byli minulé noci.

V Londýně byl budíček v 6:45 a museli jsme si opět sbalit všechny věci do kufru. Čekala nás poslední sladká snídaně. Po ní se mohl každý rozhodnout, jestli bude mít samostatný program nebo jsme mohli jít společně do leteckého muzea RAF Hendon a prohlídku Londýna. Já a Sunar jsme se rozhodli, že pojedeme do toho leteckého muzea a do Londýna. V leteckém muzeu jsem si opět vyzkoušel letecký simulátor, navštívili jsme 3-D dokument o vojenských letadlech a ještě mnoho dalšího.

Přibližně ve 13:30 jsme se vydali k metru pro lístek. Jednodenní je nejlevnější a mohli jsme jezdit veškerou dopravou. Nejdříve jsme z Trafalgar Square přešli k Buckinghamskému paláci, kde sídlí královna Alžběta. Pak jsme zažili první a poslední, ale jen krátký, anglický deštík. To jsme minuli Downing Street, Westminsterské opatství, budovu Parlamentu, Big Ben, Tower Bridge, svezli se legendárním patrovým autobusem a z něj viděli mnoho dalších zajímavých pamětihodností..

Na závěr naší cesty po Anglii jsme měli možnost navštívit čínskou restauraci ve čtvrti Soho, kde se podávala rýže a asi osm druhů mas s různými omáčkami a přílohami, pili jsme jasmínový čaj.

Návrat domů

Pak už nastal čas odjezdu domů. Z Londýna jsme odjížděli po 20:00 hodin stejnou cestou, jakou jsme sem přijeli. Trajektem jsme cestovali tentokrát v noci. Vyrazili jsme přibližně ve 23.15 hodin. Zpět domů, do Rokycan jsme dorazili druhý den krátce po 15:00 hodině. Dovezli jsme si spoustu zážitků.