Nad vínečkem, při notování písničky za písničkou, došlo tehdy mezi Milošem Chráskou z Hrádku a Marií Svobodovou z Petrova na tipování, v kolika z nich se vlastně zpívá o růžích. Hec přerostl pro pana Miloše v hobby. Na počátku hledání se psal rok 1983 a do dneška jich objevil tisíc.

„Zkraje jsme se předstihovali a informovali se o svých objevech. Pak jsem se do toho ale obul vážně, přerostlo to v mou zálibu. Začal jsem se známými dechovkami, pak rozšířil pátrání i do dalších hudebních žánrů. I když třeba v takové country produkci se jich příliš objevit nedá. Ale najdou se, například Vodácká holka od Hop Tropu, známé Waldovy Žluté růže z Texasu, ale i pár dalších. Postupně jsem rozšířil hledání na rozmanité zpěvníky, poslouchal desky …," líčil sběratel. Nesoustředil se přitom jen na objevování slova růže v názvech, ale zajímal ho i jeho výskyt porůznu v textech.

Pozvolna, jak se dostávala jeho záliba ve známost, mu začali i někteří lidé sami posílat informace o skladbách, kde se růže vyskytují.

„Stalo se z toho zkrátka další mé veliké hobby. Hned po zahrádce. Tam jsem, pokud počasí dovolí a je vidět. Potom se věnuji svému dalšímu zájmu, tedy sběratelství. Můj den končí hodinu až dvě po půlnoci. Vyhledávám odkazy, kde se dá, třídím informace, dopisuji si s různými autory a dalšími příznivci… Člověk se na tom stane až závislým. Jsem ale rád, že mám takové hobby. Aspoň nestačím myslet na stárnutí," usmíval se čilý jedenasedmdesátník.

Více přímo v Deníku.