Podle Jana Halíka ze společnosti Westmusic, která pořádá velké hudební festivaly Pekelný ostrov (letos kvůli omezením Pekelný poloostrov) a Chodrockfest, je vedle deště velkým nepřítelem také vítr. "To je snad horší nebezpečí, než voda. Když je meteorology hlášen silnější vítr, třeba na 70 kilometrů v hodině, je pak třeba spustit pódium a udělat další opatření. Ale samozřejmě i voda je náročná."

Vedle již zmíněných festivalů pořádá společnost i jednorázové koncerty. "Jak na Pekelném, tak na koncertech Rybiček 48 a Divokého Billa pršelo. Areál v Holýšově se snažíme na takovou situaci připravit, udělali jsme drenáže na odvod vody, na exponovaná místa, kde se voda nejvíce drží, sypeme štěpku," uvedl Halík.

Teď o víkendu se bude konat festival Chodrockfest. Počasí by podle předpovědí mělo být příznivější. "Festivalový areál v Domažlicích si s vlhkostí umí poradit lépe. Povrch tam tvoří písek, který dokáže rychleji vyschnout, ani se netvoří bláto."

Jak Halík říká, přes nepřízeň letošního počasí lidé na akce chodí. "Rockové publikum není z cukru. Je odolnější. Rockeři si prostě vezmou pláštěnky a i v dešti před pódium jdou."

Jeho slova potvrdil další organizátor kulturních akcí. "Teď v sobotu jsme zvučili metalový festival v Chodové Plané a lilo celé odpoledne. Techniku jsme ale na takové počasí připravili. Ale je pravda, že někdy se metalisté v dešti a blátě před pódiem s chutí vyřádí," řekl s úsměvem a dodal, že jezdí po kraji také s letním kinem. "Tam jsme zatím měli štěstí a počasí nám na jednotlivá představení vyšlo, rušili jsme kvůli dešti jen jedno."

Déšť smáčel odpolední a večerní program Minislavností, které se uskutečnily v sobotu v Tachově. "Po letech nám počasí na slavnosti nevyšlo, bylo opravdu ošklivé. Ale s tím nic nenaděláme. Snažili jsme se alespoň zajistit kryté posezení pro návštěvníky v zahradě muzea," řekla Deníku ředitelka MKS Tachov Božena Vaňková. Kromě slavností pořádá kulturní středisko letos v létě i několik venkovních posezení s živou hudbou. "I na těchto akcích, kromě jedné, nám pršelo," uvedla.

Ne vždy je možné podle jejích slov zajistit tzv. suchou variantu programu. "To jde například u venkovního promítání, které děláme také v muzejní zahradě a je možné je přesunout dovnitř."

Podle předpovědí počasí na příští dny, kdy se mimo jiné konají také Chodské slavnosti v Domažlicích, by mělo být podstatně lépe, než o minulém víkendu. Sobota a neděle by měly být prakticky beze srážek, denní teploty meteorologové předpovídají okolo 25 stupňů.

.