„Chceme je v tomto směru motivovat, a tak už počtvrté akci pořádáme,“ uvedla učitelka Jana Falátová, která pravidla klání vymyslela. „Víme také, že je pro mnohé problémem uplatňovat znalosti z českého jazyka, a tohle je právě jedna z příležitostí,“ dodala.

Během klání se na stěnu promítala slova, která ale vidí jen dvojice pasovaná na nápovědu. Odpovídající sedí k zobrazovanému výrazu zády. Pravidlem je, že v otázce nesmí zaznít kořen hádaného výrazu a že od angažující se trojice nemůže více než třikrát padnout pobídka dál, signalizující žádost po novém tipování.

„Teď se obzvláště velký důraz klade na komunikaci a ji tohle zápolení určitě rozvíjí. Navíc příprava na něj žáky baví a oživí se jím i hodiny hlavně slohu,“ zvažovala zástupkyně ředitele Hana Durajová.

Včera se ke vzájemnému zápolení sešli vítězové třídních kol. Nejprve šesťáci se sedmáky, poté se do boje pustili osmáci a deváťáci. Vyřazovacím stylem, přes další soupeření týmů s nejvyšším počtem dosažených bodů, si z mladších prvenství připsali Anna Poláčková, Ondřej Mourek a David Pěnkava ze 7. D, mezi staršími si titul vydobyli Eliška Pousková, Jiří Boček a Sandra Kraftová z 9. D.

„Soutěž hodně procvičila užívání synonym. Pro mě bylo třeba zapeklitým slovo motouz,“ sdělil Jirka. „Nás zaměstnala zase bramborová ka- še,“ podotkl Karel Vileta z 8. C a dodal, že nejhorší to zkrátka bylo s vysvětlováním a hádáním složenin. „V té rychlosti se ne vždy otázky přesně říkaly. Dobrat se pak v záplavě možností správného pojmu není vůbec lehké,“ svěřila se jeho kolegyně Katka Fialová. „Docela nám také dalo zabrat sloveso vytahovat se. Nakonec jsme za dvě minuty zvládli dobře určit osm výrazů,“ doplnil Lukáš Fuchs. „Napovědět správně, aby spoluhráč uhádl, je těžké,“ mínila deváťačka (z áčka) Tereza Boudová. „Zkuste si to,“ vyzývala Kristýna Šmídová. Zmíněný tým, kam patřila ještě Kristýna Smitková, z tria vítězů nakonec vyřadilo pádlo. Zafungovalo, až když kolegyně Kristýnu pobídla: „Vždycky říkám, nekecej a …“ „…Pádluj, pádlo je to,“ vyhrkla Kristýna současně se zazněním časomíry. „Když já nevěděla, jestli se tahle průpovídka hodí do školy,“ posmutněle konstatovala ´nápovědka´.